Türkiye, Kuveyt’te askeri üs kurmaya hazır

05.09.2023
A+
A-
Türkiye, Kuveyt’te askeri üs kurmaya hazır

Türkiye, Körfez ülkeleriyle olan iş birliklerini geliştirmek amacıyla Kuveyt’te önemli adımlar atmaktadır. Bu iş birliği, hem siyasi hem de askeri alanda derinleşmektedir.

Al Khaleej Online’ın haberine göre, Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez, 30 Ağustos nedeniyle Kuveyt Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinlikte Türkiye ile Kuveyt arasındaki askeri ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi Sönmez, Kuveyt yönetiminin talepte bulunması durumunda Türkiye’nin bu ülkede askeri bir üs kurmaya hazır olduğunu duyurdu.

Tuba Nur Sönmez, Türkiye’nin Kuveyt’in talebi üzerine askeri bir üs kurma projesini hayata geçirebileceğini belirtti. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin Kuveyt’e olan askeri desteği daha etkili bir şekilde sağlanabilecektir.

Büyükelçi Sönmez ayrıca Türkiye ile Kuveyt arasındaki askeri ve güvenlik iş birliğini övgüyle değerlendirdi.

Tuba Nur Sönmez, Türkiye’nin savunma sanayiindeki gelişimine dikkat çekerek, Kuveyt’in Türkiye’den önemli miktarda askeri malzeme satın almasının da altını çizdi.

Gerçekten de Kuveyt, Türkiye’nin ve dünyanın en önde gelen insansız hava aracı üreticisi olan Baykar’dan 18 adet Bayraktar TB2 SİHA satın almıştı.

Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez ayrıca Türkiye’nin Kuveyt’in ihtiyaç duyduğu tüm askeri ekipmanları temin etme konusundaki istekliliğini de vurguladı.

Kuveyt Ulusal Askeri Hizmet Kurumu Başkanı Tuğgeneral Muhammad Al-Jassar da Türkiye ve Kuveyt arasındaki askeri iş birliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tuğgeneral Muhammad Al-Jassar, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kuveyt ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkiler birçok yıla dayanmaktadır. İki ülke, barış ve istikrarın yayılmasına yönelik iş birliği politikasını benimsemiştir. Türkiye’nin Bayraktar İHA’sının Kuveyt ordusunun savunma yeteneklerini ve etkinliğini artırmış olması, bu iyi iş birliğinin bir meyvesidir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.