Türkiye lisansla S-80 denizaltısı üretecek iddiası doğru mu?

14.11.2023
A+
A-
Türkiye lisansla S-80 denizaltısı üretecek iddiası doğru mu?

Türkiye’nin S-80 denizaltısını lisans altında üreteceği iddiası sosyal medyada dolaşmaya başladı. Bu iddia, Türkiye’nin halihazırda 2 farklı denizaltı projesi yürüttüğünü göz önünde bulundurarak değerlendirilmelidir. İlk proje olan Yeni Nesil Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı’nın Gölcük Tersane Komutanlığı’nda inşa edilmesi planlanıyor. Bu proje Türkiye’nin özgün denizaltılarını üreteceği bir girişimdir. Diğer bir proje ise MİLDEN olarak bilinen ve Türkiye’nin yerli ve milli statüde denizaltı platformu tasarlayıp üreteceği bir proje.

Bu iddianın gündeme gelmesiyle birlikte Türkiye ve İspanya’nın İspanyol Navantia’nın inşa ettiği S-80 denizaltısında beraber çalışma kararı aldığına dair haberler de yayıldı. Bu işbirliği doğrultusunda denizaltıların firmanın lisansı altında Türkiye’de inşa edilmesi planlanıyor. Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı, Yeni Tip Denizaltı ve MİLDEN projeleriyle yeni denizaltıların tedarikini sağlıyor. Yeni denizaltıların inşa faaliyetleriyle paralel olarak, mevcut denizaltıların idamesi ve yeni yetenekler kazandırılması için STM ana yükleniciliğinde modernizasyon faaliyetleri de sürdürülüyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi, Alman TKMS firması ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında yürürlüğe giren bir anlaşma çerçevesinde yürütülüyor. Proje kapsamında Gölcük Tersane Komutanlığı’nda 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı inşa ediliyor. Alman TKMS firması ile yapılan anlaşma çerçevesinde %80’lik yüksek yerlilik oranıyla Gölcük’te inşa edilen ilk Reis Sınıfı Denizaltı olan TCG PİRİREİS (S-300)’in, bu yıl içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.

MİLDEN projesi ise Milli Gemi (MİLGEM) Projesi’nin denizaltılara uyarlanmış versiyonu olarak kabul edilebilir. MİLDEN, Türkiye’nin ilk kez yerli ve milli statüde bir denizaltı platformu tasarlayıp üretmesini sağlayacak. Yaklaşık 2 bin 700 ton deplasmana, 80 metre üzerinde boya ve havadan bağımsız tahrik sistemine sahip dizel-elektrik bir denizaltı olarak tasarlanan MİLDEN’in ilk denizaltısının 2030’dan önce Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor. İlk denizaltının teslim edilmesiyle birlikte MİLDEN, envanterdeki mevcut denizaltılara kıyasla çok daha gelişmiş sensörlere ve daha fazla silah yüküne sahip olacak. Bu proje Türk savunma sanayiinin gelişimi adına büyük bir adım olarak değerlendirilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.