AKSUNGUR, yerli motor ile yeni bir rekor kırdı

13.11.2023
A+
A-
AKSUNGUR, yerli motor ile yeni bir rekor kırdı

AKSUNGUR, bulutların üzerinde yeni bir başarıya imza attı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR İHA, milli olarak geliştirilen TEI-PD170 motoruyla 30 bin feet yükseklikte uçuş gerçekleştirdi.

AKSUNGUR, azami uçuş yüksekliğini milli motorla birlikte aşarak bir ilke imza attı. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından üretilen TEI-PD170 motorlarıyla havalanan AKSUNGUR, 2 saat 30 dakikalık uçuşunda 30 bin feet’lik yüksekliğe ulaştı. Bu başarı, milli imkanlarla üretilen motorla birlikte elde edildi.

TUSAŞ, AKSUNGUR ve TEI-PD170 motoru ile gerçekleştirilen bu yeni başarıyı sosyal medya üzerinden duyurdu. Yapılan paylaşımda, “AKSUNGUR bulutların üzerinde yeni bir başarıya imza attı. Milli olarak geliştirilen TEI-PD170 motoruyla 30 bin ft. yükseklikte uçuş gerçekleştirdi.” ifadelerine yer verildi.

TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru, TUSAŞ’ın ANKA platformu başta olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılamak üzere geliştirildi. Bu motor, Türkiye’nin ilk yerli ve milli havacılık motoru olarak Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle ortaya çıktı. 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahip olan TEI-PD170, yüksek irtifalarda ve yakıt verimliliği bakımından rakiplerinden öne çıkıyor. Ayrıca, JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalışabilen bu motor, 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinden oldukça hafif. Sivil havacılık standartları esas alınarak geliştirilen TEI-PD170, TEI imkanlarıyla üretilen ve özel yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip. 45.000 ft. tavan irtifaya sahip olan bu motor, 8000 saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına ulaştı ve ANKA platformu ile ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirdi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.