Türkiye’de Kaç Bekçi Alımı Yapıldı?

07.05.2019
A+
A-
Türkiye’de Kaç Bekçi Alımı Yapıldı?

Çarşı ve mahalle bekçi alımı yılda birden fazla başvuru dönemi yapılmaktadır ve bekçi olmak isteyenler Türkiye’de kaç bekçi alımı yapıldı sorusunu sormaktadır. Bekçi olabilmek için adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bekçilerin 31 yaşından büyük olmaması gereklidir. Ayrıca erkek adaylarının askerlik yapmaları da gerekmektedir. Bay ve bayan bekçi adayları için öncelikle TV vatandaşı olması, yüz kızartıcı suçtan mahkum edilmemesi ve herhangi bir siyasi partiye üye olmaması gereklidir. Siyasi parti üyesi olan adayların notere giderek partisinden istifa etmesi şarttır. Çarşı ve mahalle bekçileri için ön başvurular internetten yapılmaktadır. Ön başvuru yeri ise akademinin internet sitesidir. Ön başvuruyu yapan ve bankaya başvuru ücretini yatıranlar, ardından akademinin web sitesinden ilan edilecek merkezlere bizzat başvuru yapmalıdır.

Bekçi Alımı Başvuru Şartları Neler?

Çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için görev yapmaya engel olan bir hastalığı bulunmaması, ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis veya affa ile uğrasalar zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, ya da yüz kızartıcı başka bir suçtan dolayı hapis cezası alınmaması da belirtilen şartlar arasındadır. Bu şartları taşıyan adaylar ilk önce sözlü sınava tabi tutulmakta, sözlü sınavdan geçer not alanlar ise yazılı sınava girmeye hak kazanmaktadır. Yazılı sınavın sonuçlarına göre ise asil ve yedek aday listesi belirlenmektedir. Adaylar başvuru şartlarını taşımıyorsa işlemler iptal edilmektedir. Türkiye’de kaç bekçi alımı yapıldı sorusu sorulurken bekçi adaylarında aranan şartlara da dikkat edilmelidir. Türk örf ve adetlerine göre kötü bir ünle tanınmama, kamu haklarından mahrum olmama, memuriyete engel hali olmama, silah taşımaya engel bir durumun söz konusu olmama, Sağlık Yönetmeliğinde ifade edilen şartları taşıma gibi kriterler vardır.

Kaç Bekçi Alındı?

Alınacak bekçi sayısı ile belirlenmiştir. Buna göre Ankara’da 150, Bursa’da 100, İzmir’de 100 ve İstanbul’da ise 200 bekçi alımı için ilana çıkılmasına karar verilmiştir. Türkiye’de kaç bekçi alımı yapıldı denildiğinde ise toplam sayının 17 bin olduğu belirlenmiştir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın dışındaki illerle birlikte toplam 17 bin bekçinin hali hazırda göreve başladığı bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.