Ukrayna, Sudan’daki Wagner yapılanmasını hedefliyor

20.09.2023
A+
A-
Ukrayna, Sudan’daki Wagner yapılanmasını hedefliyor

Ukrayna, Sudan’daki çatışmalara müdahale ediyor. CNN’nin yaptığı araştırmaya göre, Ukrayna’nın özel kuvvetleri, Hartum yakınlarındaki Wagner destekli RSF kuvvetlerine yönelik insansız hava aracı saldırıları ve kara operasyonlarının arkasında yer alıyor.

Ukrayna birliklerinin saldırılarda kullandığı insansız hava araçlarından birinde Ukraynaca yazıların olması, saldırıların arkasında Ukrayna güçlerinin olduğuna dair bir kanıt olarak kabul ediliyor. Ayrıca, söz konusu operasyonlarda Sudan ve Afrika bölgesine özgü olmayan farklı taktiklerin kullanılması da dikkat çekici bir detaydır.

Ukrayna resmi makamları ise saldırıları üstlenmiyor. Ancak, görüntülerde kullanılan droneların Ukrayna kuvvetleri tarafından sıklıkla kullanılan modeller olduğu tespit edilmiştir.

Saldırılar, Şabat köprüsünde seyreden kamyonetleri ve Omdurman ve Ombada bölgelerindeki binaları, park halindeki araçları ve silahlı unsurları hedef almıştır. Sudan ordusu ise RSF mevzilerini vurmak amacıyla geçmişte bu bölgelere hava saldırıları düzenlemişti.

Ukrayna’nın mücadelesi sadece Rusya ile sınırlı kalmıyor. Ukrayna, Afrika ülkelerinin de dahil olduğu uluslararası sistemdeki bağlarını güçlendirmek için çaba sarf ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, geçtiğimiz yıl Afrika’yı üç kez ziyaret etmiştir ve bu ülkelerle ilişkilerini geliştirmiştir.

Bakan Kuleba, Rusya’nın Afrika’daki etkinliklerinde en güçlü enstrümanın Wagner ve propaganda olduğunu ifade etmektedir. Ukrayna’nın Afrika politikası, Rusya’nın etkisini azaltmak ve Afrika’yı Rusya’nın kontrolünden kurtarmak şeklindedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.