Ukrayna’nın 2. MİLGEM Korveti için tören düzenlendi

19.08.2023
A+
A-
Ukrayna’nın 2. MİLGEM Korveti için tören düzenlendi

Türkiye tarafından inşa edilen 2. MİLGEM Korveti’nin ‘Omurga Kızağa Koyma Töreni’ Ukrayna için gerçekleştirildi.

Ukrayna Donanması için STM ana yükleniciliğinde yapılan korvet tipi savaş gemisi inşa faaliyetleri Türkiye tarafından sürdürülüyor. Ukrayna, 2 adet MİLGEM Korveti için Türkiye’ye kesin bir sipariş vermişti. İlk korvet geçtiğimiz yıl denize indirildi ve ikinci korvetin omurgasının kızağa koyulma töreni nedense çok kısa süre önce gerçekleştirildi.

Törene, Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Volodymyr Gavrilov liderliğindeki Ukrayna Savunma Bakanlığı heyeti ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı tardımcısı Amiral Andriy Tarasov katılım sağladı. Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Ukrayna MİLGEM korvetlerinin inşa faaliyetleriyle ilgili tüm süreçlerin zamanında yapıldığını özellikle vurguladı.

2 MİLGEM Korveti Siparişi Daha Yolda

Öte yandan Ukrayna’nın MİLGEM ADA Sınıfı Korvet siparişini 4’e çıkarması bekleniyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar kısa süre önce yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Daha önce 4 korvet üzerinde anlaşma sağlandı ve bu anlaşma, mevcut duruma bağlı olarak değişiyor. İnşaatın nerede devam edeceğine ve ne zaman gerçekleşeceğine bağlı olarak karar vereceğiz.

Ukrayna’daki tersanelerde de inşaat yapma düşüncemiz vardı. Ancak bugün askeri faaliyetler ve güvenlik nedeniyle büyük olasılıkla gemiler Türkiye’de inşa edilecek.”

MİLGEM Korveti için Ukraynalı mürettebat eğitilecek

Ukraynalı personelin korvetlerde görev yapmasıyla ilgili olarak Bodnar şunları söyledi: “Ukraynalı personel, öncelikle karada ekipmanlar, motorlar, mühimmat, toplar ve sahip olacakları diğer tüm sistemlerle eğitim alacaklar. Yani kara eğitimi hala devam ediyor.

Gemi denize açıldığında, büyük olasılıkla buradaki liman sahasında eğitimler gerçekleştirilecek. Güvenlik nedeniyle bu bilgi gizli tutuluyor, ancak Türk şirketiyle birlikte çalışma fırsatı bulacaklar. Daha sonra her iki tarafın kararına bağlı olarak deniz tatbikatları düzenlenecektir.”

Ukrayna MİLGEM

Türkiye’nin Ukrayna için inşa ettiği korvetlerin silah ve sensör yükleri aşağıdaki gibidir:

  • 76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu
  • VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi
  • 35mm CIWS
  • ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi
  • 8x NEPTÜN veya ATMACA veya HARPOON Gemisavar Füzesi
  • 324mm MU90 Impact Torpido
  • ASELSAN veya Thales Üretimi 3 Boyutlu Arama Radarı
  • Vision Master FT Radar
  • İskele ve sancak tarafında her biri 4 hücreli olmak üzere toplamda 8 adet VLS

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.