Türk SAVRONİK Firması Romanya Deniz ve Hava Kuvvetlerini NATO Haberleşme Sistemine Entegre Etti

19.08.2023
A+
A-
Türk SAVRONİK Firması Romanya Deniz ve Hava Kuvvetlerini NATO Haberleşme Sistemine Entegre Etti

NATO-BRASS-SSSB Romanya” projesi, Cevapsız Yayın ve Gemi-Sahil Arası Haberleşme Sistemi (Broadcast and Ship-Shore System-BRASS) çözümü ve kurulumu ile Gerçek Zamanlı Gemi-Sahil-Gemi Haberleşme Sistemi (Ship Shore Ship Buffer-SSSB) çözümü ve kurulumu alt projelerinden oluşuyor.

Bu proje kapsamında Türk firması SAVRONİK Elektronik AŞ, NATO tarafından düzenlenen ihaleyi kazanarak 2016 yılında projeye başladı.

Bu projede yerli ve milli bir Türk firması olan SAVRONİK Elektronik AŞ, ana yüklenici olarak seçilerek Savunma alanında donanım, yazılım ve kurulum entegrasyon süreçlerini ihtiva eden bir proje gerçekleştirdi.

NATO BRASS-SSSB Romanya Projesi, tüm testleri başarıyla tamamlayarak 20 Mart 2023 tarihinde NATO ve Romanya Deniz Kuvvetleri tarafından kabul edildi.

NATO BRASS-SSSB, diğer projeler arasında tamamlanan ilk projedir. Bu sebeple 30 Haziran’da Brüksel’deki NATO karargahında bir tören düzenlenmiş ve ana yüklenici SAVRONİK Elektronik AŞ’ye plaket verilmiştir.

Törene NCIA Kurmay Başkanı Tümgeneral Hans Fulmer, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zeki Levent Gümrükçü, Romanya’nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dan Neculăescu, Romanya Deniz Kuvvetleri Kaynaklar Başkan Yardımcısı Tuğamiral Daniil TRICĂ ve SAVRONİK Elektronik AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yarman ve beraberindeki heyet katıldı.

SAVRONİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yarman, törende yaptığı konuşmada, 40 yıl önce kurulan SAVRONİK firmasının bu önemli NATO projesini tamamlamasının dev bir adım olduğunu belirtti. Yarman, NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesi ve teknik bilgi birikiminden SAVRONİK ekibinin yararlandığını ifade ederek projede desteklerini esirgemeyen NATO ve Romanya Deniz Kuvvetleri’ne teşekkür etti.

BRASS-SSSB Romanya Projesi

Proje, Cevapsız Yayın ve Gemi-Sahil Arası Haberleşme Sistemi (Broadcast and Ship-Shore System-BRASS) çözümü ve kurulumu ile Gerçek Zamanlı Gemi-Sahil-Gemi Haberleşme Sistemi (Ship Shore Ship Buffer-SSSB) çözümü ve kurulumu alt projelerinden oluşuyor.

Projenin Tedarik Makamı, NATO İletişim ve Bilgi Ajansı (NATO Communications and Information Agency-NCIA) ve son kullanıcıları Romanya Deniz ve Hava Kuvvetleri.

Proje kapsamında Romanya Deniz ve Hava Kuvvetleri şu yeteneklere sahip olacak:

Romanya Deniz Kuvvetleri, BRASS sistemi sayesinde Rumen ve NATO ülkelerinin deniz kuvvetleri arasında HF telsiz sistemleri üzerinden sürdürülebilir, güvenli, modern ses ve mesaj trafiği ve otomasyon sağlayabilecek.

Bu kabiliyet sayesinde Karadeniz harekat alanında NATO ve Romanya Deniz Kuvvetleri’nin haberleşme altyapısına önemli bir katkı sağlanacak.

Romanya Hava Kuvvetleri ise SSSB sistemi aracılığıyla NATO’ya bağlı hava ve deniz kuvvetleri unsurları ile hava savunma birimleri arasında HF ve UHF telsizlerle kriptolu Taktik Data Link haberleşmesi yapabilecek.

Bu kabiliyet sayesinde Karadeniz’deki deniz ve hava taktik resminin NATO ve milli harekat merkezleri arasında ve Taktik Data Link kabiliyetine sahip deniz ve hava komuta kontrol unsurları arasında aktarımı sağlanabilecek.

Proje Kapsamında SAVRONİK Tarafından Yapılan İşler

SAVRONİK, BRASS ve SSSB sistemlerini geliştirerek NATO ülkelerinin deniz ve hava kuvvetlerinin komuta ve kontrol kabiliyetini artıran HF ve UHF telsizlerle haberleşme sağlamaktadır.

SAVRONİK, BRASS-SSSB çözümleri kapsamında Romanya’da çeşitli işler gerçekleştirmiştir:

– BRASS ve SSSB Haberleşme cihazlarının temini, dizaynı, kurulumu, entegrasyonu test ve bakım faaliyetlerini yapmıştır.

– BRASS yazılım sistemlerinin geliştirilmesini gerçekleştirmiştir.

– BRASS haberleşme cihazlarına kurulum ve entegrasyon işlemlerini gerçekleştirmiştir.

– BRASS bilişim ağ altyapısının tasarlanması, oluşturulması ve kurulumu işlemlerini yapmıştır.

– NATO güvenli bilişim ağ altyapısına bağlantı sağlamıştır.

– BRASS ve SSSB anten sahasının hazırlanması, anten kurulumu ve test faaliyetlerini gerçekleştirmiştir.

– BRASS ve SSSB sistemlerinin operatör, bakım/tutum, onarım ve idame eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmiştir.

– Garanti ve Entegre Lojistik Destek faaliyetlerini yapmıştır ve yapmaya devam edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.