Ukrayna’nın F-16 alması 2024 yazına kalabilir – Tolga Özbek

Ukrayna’nın F-16 alması 2024 yazına kalabilir – Tolga Özbek

Ukrayna’nın uçak sıkıntısı çektiği biliniyor ve F-16 alımıyla ilgili adımların uzun bir eğitim süreci gerektireceği belirtiliyor. Bu sebeple, Ukrayna’nın en erken gelecek yıl yaz aylarında F-16 eğitimini tamamlayabileceği söyleniyor.

Washington Post’un raporuna göre, Ukrayna hükümeti ve askeri yetkilileri, en az 6 Ukraynalı pilotun iyi derecede İngilizce bilmesi gerektiği için ilk pilot grubunun önümüzdeki yazdan önce F-16 eğitimini tamamlayamayacağını söylediler.

Biden Geçtiğimiz Hafta Onayladı

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın talebine onay vermek için yaklaşık bir yıl bekledikten sonra, geçen mayıs ayında onay verdi. Resmi onay süreci de geçtiğimiz hafta tamamlandı.

Şu anda Ukraynalı pilotlar, eğitimlerini Danimarka ve Hollanda’da alıyorlar.

ABD’nin eğitimi Avrupa yerine ABD’de verme planı, eğitim kapasitesinin daha yüksek olması sebebiyle Ukrayna tarafından memnuniyetle karşılandı. ABD Hava Kuvvetleri, yılda 400 F-16 pilotunu eğitebilecek kapasiteye sahiptir.

ABD, eğitimi diğer ülkeler yerine tek bir yerde vererek pilotaj eğitimi yanında ciddi bakım desteği sağlanmasını savunmaktadır.

Ukrayna F-16 Almaya İstekli

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı General Valery Zaluzhny, Ukrayna kuvvetlerinin modern hava gücüne sahip olmadan büyük ölçekli bir karşı saldırı başlatmasını beklediği için Batılı ülkeleri eleştirmişti. Ukraynalı yetkililer, F-16 gibi savaş uçakları olmadan hava üstünlüğü sağlayamayacaklarını belirtiyor.

Yarım F-16 Filo

Ukraynalı yetkililere göre, sadece altı pilot eğitimin ilk turunu tamamlayacak, diğer iki pilot ise yedek olarak belirlendi. Pilotlar zaten akıcı İngilizce konuşuyor olmalarına rağmen, uçaklarla ilgili terminolojiyi öğrenmek için İngiltere’de dört aylık İngilizce derslerine katılacaklar. Bu eğitim, İngilizce konusunda daha az yetkin olan yer personeli ile birlikte gerçekleştirilecek.

Ukraynalı yetkililere göre, Danimarka önce sadece pilotları değil tüm ekipleri birlikte eğitmek istedi. Danimarka Savunma Bakanlığı ise gelişmelerle ilgili yorum yapmayı reddetti.

Eğitim Ocak Ayında Başlayabilir

Ukraynalı yetkililere göre, savaş eğitimi en az altı ay sürecek ve Ocak ayında başlaması bekleniyor. Yaklaşık aynı büyüklükteki ikinci bir grup, altı ay sonra veya gelecek yılın sonunda hazır olacak. Ukrayna uzmanları, ABD ve Avrupa ülkelerinin yaklaşımını “isteksiz” buluyor.

Amerikalılar ise 32 aday pilotun başvurduğunu ancak bunlardan sadece 8’inin yeterli dil becerisine sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca Ukrayna’da operasyonlar da devam ediyor. Ukrayna’nın en iyi pilotlarının çoğu, Sovyet döneminde geliştirilen uçaklarda görev yapmış ve Fransız SCALP ve İngiliz Storm Shadow gibi seyir füzelerini ateşlemişlerdir. Bu operasyonların Ukrayna açısından stratejik öneme sahip olduğu ifade ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.