KAAN için Pakistan ile anlaşma imzalanmak üzere

13.08.2023
A+
A-
KAAN için Pakistan ile anlaşma imzalanmak üzere

Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, KAAN Milli Muharip Uçak Programı’na Pakistan’ın katılımı için anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu duyurdu.

Bakan Güler, F-35 savaş uçağını Türkiye’ye vermediklerini ve bunun bizi kendi uçağımızı yapmaya teşvik ettiğini belirtti. Bu durumda Pakistan’ın da dahil olduğu dost ve kardeş ülkelerin bu projeye ortak olmak için çaba harcadığını söyledi. Azerbaycan ile anlaşma imzalandı ve Pakistan ile de imzalanması üzerinde çalışılıyor. Başka ülkeler de gelecek.” dedi.

KAAN Savaş Uçağı kısa bir süre önce yer testlerine başladı ve Azerbaycan kritik bir karar aldı. Türkiye ve Azerbaycan, Milli Muharip Uçak KAAN’ın geliştirilmesi için iş birliği anlaşmasını imzaladı.

IDEF’23 sırasında “Milli Muharip Uçak Geliştirme İş Birliği İmza Töreni” düzenlendi. Anlaşma, Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) arasında imzalandı.

MMU KAAN’ın Ayrıntılı Program Takvimi

Milli Muharip Uçak KAAN’ın başlangıç şartları olan T0 tarihi, 2018 yılında gerçekleşti.

Faz-1 Aşama-1 kapsamında, 2018-2022 yılları arasında KAAN’ın ön tasarım çalışmaları yapıldı.

Faz-1 Aşama-2 kapsamında ise 2022-2029 döneminde, MMU KAAN’ın ayrıntılı tasarım ve kalifikasyon çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu süre içinde KAAN, 2023 yılında hangardan çıkartılacak. 2026 yılına kadar, 3 adet prototipin üretilmesi planlanıyor.

2029 yılına kadar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Blok-10 konfigürasyonunun geliştirilmesi hedefleniyor. Faz-2 kapsamında üretilecek 10 adet TF-X Blok-1 savaş uçağı, 2030-2033 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Türk Hava Kuvvetleri’nin açıkladığı tarihin aksine, TUSAŞ tarafından bu tarih 2028 olarak revize edildi.

Faz-3 kapsamında, 2034-2040 yılları arasında diğer TF-X bloklarının geliştirilmesi ve seri üretimi gerçekleştirilecek. Bu tarih de TUSAŞ tarafından 2030 olarak revize edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.