Vücudunda Ben – Et Beni – Nevüs Bekçi Olmaya Engel Mi

05.12.2019
A+
A-
Vücudunda Ben – Et Beni – Nevüs Bekçi Olmaya Engel Mi

Mahalle ve çarşı bekçiliği mesleği için alımlar yapılırken başvuran tüm adaylardan birer sağlık raporu getirmeleri istenmektedir. Getirilen raporlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği ile karşılaştırılarak kişinin adaylığı karara bağlanır. Kişilerin belirli bir fiziksel sağlık durumunda olmaları istenmektedir. Kişilerin adaylarının karara bağlanması için fiziksel durumlarının Sağlık Yönetmeliği içerisinde bulunan A bendi ile kesişmesi gerekmektedir. Diğer tüm kısımlar kişinin adaylığının kabul edilmemesi ile sonuçlanacaktır. Yönetmelikte ben- et beni – nevüs bekçi olmaya engel mi, hangi kısımda bulunmaktadır?

Ben- Et Beni – Nevüs Nedir?

Vücudun hemen hemen her bölgesinde gözlemlenebilen, sıklıkla kahverengi olup oval ya da yuvarlak şekilli iyi huylu oluşumlardır. Deriye renk vermekten sorumlu olan pigmenti üreten melanosit adı verilen hücreler kökenidir. Bir kişide gözlenebilecek olan benler çoğunlukla önceden genetik yollarla belirlenmektedir. Benlerin bir kısmı kişide doğuştan gözlemlenebilirken geri kalan kısmı gençlik döneminde kendini gösterir. Genetik olarak yatkın olan kişilerde ise yaşam boyu belirli benler gözlemlenebilir.

Benler zaman içerisinde değişimler gösterebilir. Ergenlik, gebelik, güneşe maruz kalma gibi sebepler sonucu boyut olarak büyüyebilir ya da yeni benler ortaya çıkabilir. Doğuştan olan benler sonradan çıkan benlere görünüşsel olarak benzer olabilir ancak genel olarak boyut ve hacimce daha büyük ve kıllara sahip olma eğilimindedirler.

Sağlık Yönetmeliğine Göre Ben – Et Beni – Nevüs Bekçiliğe Engel Mi?

 

Bu sorunun cevabının bulunabilmesi için Sağlık Yönetmeliği içerisinde yer verilen şu madde incelenmelidir.

  • Kişi yazlık üniforma giydiği takdirde vücudun kapanan bölgelerinde kalan ve eşgalin belirlenmesinde niteleyici görevi olmayan, fonksiyon kaybına sebebiyet vermemiş, sikatrisler, yanık sekelleri, nevüsler ve diğer iyi huylu oluşumlar, kronik bir rahatsızlığa ait olmayan, fonksiyon kaybına sebebiyet vemeyenskatris, keloid ve lekeleri bekçilik için engel değildir.

İlgili madde incelendiğinde kişinin beni eğer vücudun kapalı olan bölgelerinde kalıyor ve kişinin kimliğinin tanımlanması için etken değilse ben- et beni – nevüs bekçiliğe engel mi,sorusunun cevabı hayır olacaktır. Kişilerin vücudunda bulunan benlerin alanında uzman doktorlar tarafından incelendikten sonra bir zararı yoksa alım işlemi de mümkündür. Bu şekilde alımı yapılan benler de bekçilik için engel olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.