Yüzdeki Ben – Sivilce – Çil Bekçiliğe Engel Mi

04.12.2019
A+
A-
Yüzdeki Ben – Sivilce – Çil Bekçiliğe Engel Mi

Sivilce ya da diğer adıyla akne hemen hemen her insanda görülebilen yaygınlaşmış bir deri hastalığıdır. Her yaştan kişide sivilcelere rastlamak mümkündür. Genç ve genç-erişkin safhadaki kişilerde daha sık rastlanır. Çoğu zaman sırt, boyun, omuz, yüz bölgelerinde görülmektedir. Sivilce cilt altında bulunan kıl folikülleri yağ ve ölü cilt tıkandığı zaman oluşmaktadır. Tam olarak hangi sebeple sivilce çıktığı ise kesin olarak bulunamamakla birlikte halk arasında yağlı yiyeceklerin, çikolatanın, stresin sivilce yaptığı bilinmektedir.

Çil ise genellikle normal ten renginden daha fazla açık ten rengine sahip olan kimselerde sıkça rastlanan kahverengi cilt lekeleridir. Hemen hemen her yaşta var olmakla birlikte yaz dönemlerinde çoğalırken kış mevsimine girildiğinde azalma gösterirler.

Benler ise kişilerde doğuştan ya da sonradan görülebilen deri hastalığıdır. Benler cilde rengini veren hücre gruplarının cilt altında normal olması gerekenden farklı yerleşmeleri sonucunda oluşmaktadır. Çillenme eğilimi olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir.

Bu gibi deri rahatsızlıklarına sahip olan bekçilik adayları bu durumların başvuru sürecinde herhangi bir problem çıkarıp çıkarmayacağını merak etmektedir. Bu konu ile alakalı olarak Sağlık Yönetmeliği incelenerek yüzdeki ben – sivilce – çil bekçiliğe engel mi, sorusuna yanıt aranabilir?

Sağlık Yönetmeliğine Göre Yüzdeki Ben – Sivilce – Çil Bekçiliğe Engel Mi?

 

Sağlık Yönetmeliği içerisinde bu rahatsızlıkları içeren net bir madde bulunmamaktadır. Ancak aşağıdaki madde içerisinden yola çıkılarak bu rahatsızlıkların bekçilik başvurusunda engel olup olmayacağı yorumlanabilir. İlgili madde şu şekildedir:

  • Yaz dönemi üniformasında vücudun kıyafet tarafından kapanan bölgesinde bulunan, eşgalin belirlenmesini sağlamayan, fonksiyon kaybı yaratmamış, sikatrisler, nevüsler, yanık sekelleri ve diğer iyi huylu oluşumlar, kronik gelişen bir rahatsızlık sonucu oluşmayan, skatris, keloid ve lekeleri bekçiliğe engel değildir.

İlgili maddeden yola çıkıldığında bu rahatsızlıkların iki başlık altına alarak incelenmesi gerekir.

Sivilce ve Çil Bekçiliğe Engel Midir?

 

Sivilce ve çiller geçici olup, eşgalin belirlenmesinde herhangi bir fonksiyona sahip olmadığından dolayı bekçilik için engel değildir.

Benler Bekçiliğe Engel Midir

 

Benler doğuştan kişilerde bulunan ve eşgal belirleyici özelliğe sahip olduğundan dolayı bekçilik için engel sayılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.