Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

02.06.2019
A+
A-
Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni askerlik sistemi uzunca bir süredir merakla beklendi ve en sonunda ayrıntıları açıklandı. Fakat gerek aileler gerekse askere gidecek olanlar, yeni askerlik sistemi nasıl olacak diyerek ayrıntıları araştırmaktadır. Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kalıcı hale getirilmiştir. Yeni askerlik sistemindeki bedelli askerlikte ödenecek bedel, 240 bin gösterge rakamının memur katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak ve miktar Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirleneceği ifade edilmiştir. Yeni askerlik sisteminde bedelli askerliğin süresinin bir ay olacağı belirtilmiştir. Bir dönem uygulanan sadece para ödenip tezkere alınması uygulaması tamamen sona ermiştir. Yeni sistemde öğretmenlerin temel eğitimlerinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın emrine verileceği açıklanmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı personelle polis eğitim ve öğretim kurumlarında eğitim görenler ya da bu kurumların giriş sınavlarını kazanmış olanların arasından askerlik yükümlülüğünü yerine getirmeyenlerin askerlik işlemlerinin erteleneceği bilinmelidir.

Yeni Askerlik Sisteminin Ayrıntıları Neler?

Yeni askerlik sisteminde Jandarma ve Sahil Güvenlik mensuplarının askerlik hizmetlerin ertelenmesi söz konusudur. Hekimlerde ise durum, askerlik hizmetine ilişkin verilen eğitimlerin ardından Sağlık Bakanlığı emrine verilmesi söz konusudur Ayrıca hekimlerin askerlik sürelerinin zorunlu görevden sayılacağı da açıklanmıştır. Yeni askerlik yükümlülüğünü yerine getiren hekim aynı zamanda zorunlu görevini de yerine getirmiş sayılacaktır. Yeni askerlik sistemi nasıl olacak denildiğinde lise ve dengi okullarda eğitim görenler için 22 yaşına kadar erteleme yapılabilir. Ancak dört yıllık fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okul eğitimi görenler için askerlik yükümlüğü 28 yaşına kadar ertelenmesi mümkündür. 3 yıl yurt dışında çalışanların da dövizle askerlikten yararlanmaları yeni sistemle mümkün olmaktadır.

Yeni Askerlik Sisteminde Yedek Subay ve Astsubay Kimler Olacak?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili verilen yasa teklifinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkeğin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek zorunda olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca askerlik yükümlülük süresinin er ve erbaşlarda 6 ay olması kararlaştırıldı. Ayrıca yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olduğu da karara bağlanmıştır. Erbaş ve erler arasında olanların, disiplin amirlerinin uygun görmesi halinde terhise hak kazandığı tarihten itibaren geçerli olmak üzere; Milli Savunma Bakanlığı tarafından uygun görülmesi şartıyla ve altı ayı geçmemek üzere askerlik hizmetine devam etmesi durumunda kişin sürenin sonunda terhis edilmesi de yeni sistemde yer almaktadır. O halde yeni askerlik sistemi nasıl olacak denildiğinde, yedek subaylık ve yedek astsubaylık kurumunun hayata geçirildiğinin bilinmesinde yarar vardır. Yedek subaylar 4 yıllık fakülte, yedek astsubaylar ise yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar arasından seçilmesine karar verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. aslancpt dedi ki:

  Eski yasaya nazaran daha iyi oldu bu, beğendim.

 2. Serkan ÖRÜÇ dedi ki:

  Yararlı anlatım olmuş saolun.

 3. Mustafa Okur dedi ki:

  18 ay askerlik yapmış ve çevresinde bir çok rütbeli akrabası olan birisiyim. Askerliğin sürekli sistemiyle oynamaları benim tuhafıma gidiyor açıkcası… Bir sürü sıkıntı varken sürekli bir bedelli muhabbet, muvazzaf ast sb. muhabbeti dönüyor. Komple kaldırsınlar da olsun bitsin bu muhabbet…

 4. Rıdvan dedi ki:

  Askerlik 6 ay oldu biz 15 ay yaptık. Demek ki ülkemiz kendisini artık daha rahat koruyor. 12 ay askerlik bile fazla geliyor artık çocuklarımız rahat edecek.

 5. Abdullah Yakar dedi ki:

  Yeni askerlik sitemi gayet güzel olmuş devlet büyüklerimizin bir bildiği vardır.