Muvazzaf Asker Ne Demek?

01.06.2019
A+
A-
Muvazzaf Asker Ne Demek?

Muvazzaf asker deyimi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır ancak çoğu insan bunun anlamını bilmemekte, muvazzaf asker ne demek sorusunu sormaktadır. Muvazzaf asker, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan uzman çavuş, astsubay ve subaylar için söylenmektedir. Bunların mesleği askerliktir ve verdikleri hizmet karşılığında her ay belli bir miktar maaş almaktadır. Ayrıca belli hizmet sürelerinin sonucunda emekli olmaktadır. Muvazzaf, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde “Silahlı birliklerde ve kuvvetlerde subay ya da astsubay olarak geçimini askerlik mesleğini yaparak kazanan kişiler” olarak ifade edilmektedir. Bu askerlik görevinde uzman çavuşlar belli şartları yerine getirip sınavı başarıyla tamamladığında astsubaylığa, astsubaylar yine belli şartları yerine getirerek sınavı başarıyla tamamlamaları durumunda subaylığa, subaylar ise albaylığa yükselmektedir. General olabilmek içinse harp akademisinden başarıyla mezun olmak gereklidir. Bu kişiler kurmay olarak generalliğe kadar yükselmektedir.

Muvazzaf Asker Ne Anlama Gelir?

Muvazzaf kelimesinin kökeni Arapça ve Osmanlıcadır. Muvazzafın Türkçe karşılığı ise bir vazifeyi yerine getiren kimsedir. Bu nedenle görevi asker olan kişilere muvazzaf adı verilmektedir. Askerlik yükümlülüğünü tamamlamış ve eli silah tutan kişiler savaş sırasında silahlandırılıp asker olsalar da yedek askerlerdir. Bu kişiler seferberlik emri ile yeniden silah altına alınabilmektedir. Bunlara muvazzaf asker denilmesi yanlıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askerlik yükümlülüklerini yerine getiren erlerin sözleşmeli er ve erbaş olmaları durumunda da bunlara muvazzaf asker denilmektedir. Ancak bu kişilerin meslekte yükselmeleri, gerekli şartları taşımaları ve sınavları başarıyla tamamlamaları durumundadır. Gerekli koşulları tamamlayan kişiler astsubay olabilmekte, yeniden sınava girip kazanmaları durumunda ise subaylığa terfi edebilmektedir. Subaylıkta ise en yüksek rütbeleri yüzbaşıdır. Daha yüksek rütbeye ulaşabilmek için askeri okullardan olunması şarttır. Ancak muvazzaf asker ne demek denildiğinde, bunların tamamını kapsadığı bilinmelidir.

Muvazzaf Asker Kimlere Denir?

Harp okullarından mezun olan subaylar da muvazzaf sayılır ve çok daha yüksek rütbelere ulaşabilmektedir. Muvazzaf asker ne demek sorusuna kadrolu subay demek de yanlış değildir. Muvazzaf askerler bulundukları rütbeye göre maaş almaktadır. En yüksek maaş ise en üst komutandadır. En düşük maaşlar ise kadroları uzman olanlarındır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Serkan ÖRÜÇ dedi ki:

    Detaylı anlatım olmuş, elinize sağlık.