Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi

Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi

Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi ?

Ülkemizde zorunlu askerlik hizmeti olduğundan dolayı her Türk genci askerlik yapmakla yükümlüdür. Eskiden askerlik yaşı 20 iken 2014 yılında yapılan yeni bir değişiklikle beraber bu yaş 21’e yükseltilmiştir. Sağlık problemleri gibi bazı istisnalar dışında 21 yaşına gelmiş her birey askere gitmekle yükümlüdür. Elbette Üniversite okuyanlar ya da yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için birtakım istisnalar mevcuttur. Örneğin eğitim hayatı devam eden bireyler daha geç yaşlarda askere gitmek durumunda olabilirler.

Askerlik konusunda en çok merak edilen ve henüz askerliğini yapmamış gençler tarafından çok sorulan sorulardan biri de yoklama kaçağı tecil ettirebilir mi ? sorusudur. Bu soruyla birlikte kastedilen kişiler, 21 yaşına gelmiş olan ancak herhangi bir eğitim görmeyen, askerliğe engel teşkil eden bir sağlık problemi bulunmayan ya da yurt dışında yaşamayan ancak yoklama kaçağı olan kişilerdir.

Yoklama Kaçağı Şubeye Gidince Hemen Askere Alırlar Mı?

Yoklama kaçakları ya da bakayalar daha önceleri yakalandıkları zaman direkt olarak askere gönderiliyorlardı. Ancak günümüzde yoklama kaçakları ya da bakayalar zorla askere gönderilmemektedir. Bu konudan endişe eden veyoklama kaçağı tecil ettirebilir mi ? sorusunu soran birçok insan vardır. Eğer bakaya ya da yoklama kaçağı iseniz ve askere gitmemeye devam ederseniz idari para cezası alırsınız ve bu ceza askere gitmediğiniz müddetçe de katlanacaktır. Aynı zamanda hakkınızda dava açılır ve bu durumda hapis cezası almanız mümkündür. Yoklama kaçağı olan insanlar eğer yakalanıp şubeye götürülürse ya da kendi rızalarıyla askerlik şubesine giderlerse ilk olarak idari para cezalarını öderler. Cezayı ödedikten sonra ise tecil hakları var ise yoklamayla birlikte tecil işlemlerini de yaptırarak şubeden ayrılabilirler. Ancak herhangi bir tecil hakkı bulunmuyorsa sevk işlemi ertelemenin bittiği tarihten sonraki ilk mesai gününde yapılarak yoklama kaçağı olan şahıs serbest bırakılır.

 

Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi

Ancak bunun yanında sevk tarihi gelen şahıs bu tarihte askere gitmez ise bu durumda bakaya kalacaktır. Kısacasıyoklama kaçağı tecil ettirebilir mi ? diyecek olursak, eğer tecil ettirebileceği bir sebep varsa tecil ettirebilir. Yani eğitim alıyorsa, sağlığı askerliğe elverişli değilse ya da bunlara benzer durumlarda tecil hakkı mümkündür. Daha detaylı bilgilere il ve ilçelerinizde bulunan askerlik şubesi personellerinden ulaşmanız mümkündür. Oradaki memurlara halinizi detaylı şekilde arz ettiğiniz takdirde, sizlere bu konuda en doğru bilgileri aktaracaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rıdvan dedi ki:

    Yoklama kaçağı olduktan sonra beni apar topar 3 gün içinde birliğime teslim ettiler. Şimdiki şartlar oldukça güzel baya bi esnek davranıyorlar. Size önerim yoklamanızı illaki yaptırın.