Askerlik Tecil Ettirme Şartları

04.07.2019
A+
A-
Askerlik Tecil Ettirme Şartları

Askerlik Tecil Ettirme Şartları

Merhaba değerli takipçilerimiz bu yazımızda askerlik tecil ettirme şartları nelerdir ? nasıl tecil ettirebilirim konusuna deyinecez. Askerlik tecil edilemeyeceği Kanun maddesi 7179 Sayılı asker alma kanunun 20. maddesinde detaylı olarak açıklanmış olup yine bu yazımızda 20 maddesine  yakından gözatıp  kimlerin askerlik tecil ettirebileceğini  yada tecil ettiremeyeceğini inceleyeceğiz.

 

Sağlık Sebebiyle Askerlik Tecil

Kanun maddesinde ” yoklama veya askeri sevkler sırasında rahatsızlığı nedeni ile askerlik yapamayacakları anlaşılan tutuklu yada hükümlü olanlar askerlik işlemleri ertelenir.  Geçici rahatsızlıgı olup rapor yada muayene olamayanlar ise ileri tarihlerde rapor yada  yeniden muayene olup  askerlik tecil olup olmayacağı karar verilir.

Aynı rahatsızlık devam ediyor ise üç (3) Yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir. Kanun maddesine göre kişi sağlıklı yani sağlam değilse askere alınmaz. kişinin geçici rahatsızlığı ( kilo sorunu , ayak kol kırılması ) var ise tecil verilir ileri tarihe atılır sonraki yıl içerisinde tekrar muayene edilip  karar verilir.

 

Eğitim Sebebiyle Askerlik Muafiyeti Tecil Şartları

a) Lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri istekleri hâlinde mezuniyet tarihinden itibaren üç yıl, mesleki ve teknik lise mezunları için ilave üç yıl, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunlarının askerlikleri ise mezuniyet ya da ilişik kesme tarihinden itibaren iki yıl süreyle ertelenir. Bu erteleme süreleri lise veya dengi okul mezunları için 22, mesleki ve teknik lise mezunları için 25, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunları için 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

Tecil Süresi Ne Zaman Başlar

Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar yahut yüksekokullar veya meslek yüksekokullarından mezun olanlar ile fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlar. Diplomayı askerlik çağına girdikten sonra alanların tecil ettirme hakları ise diploma tarihinden başlar.

Devlet Memurlarının Askerlik Tecil İşlemleri

Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup hizmetinin özelliği sebebiyle ertelenmesine ihtiyaç duyulan kamu personelinin, 32 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar askerlikleri ertelenebilir.

Kardeş Mazereti Sebebiyle Askerlik Tecili

Savaş zamanı hariç olmak üzere, bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlunun, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerlerinin askerlik işlemleri, baba veya ananın talebi üzerine oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar ertelenir. Bu fıkranın uygulanmasında 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller hesaba katılmaz. Bu işlemler celp ve sevk zamanında, birlikte askere alınacaklar için ise baba veya ana hangisinin bırakılmasını isterse, onun bırakılması suretiyle yapılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mustafa Yılmaz dedi ki:

    Eskiden askerlik şubesine gidip görevli askeri soru silsilesine tutardık ama artık e-devlet’ten kolayca tecil ettirebiliyoruz.

  2. emravsr dedi ki:

    Bende eğitim sebebiyle askerliği tecil ettirenlerdenim. Diğer şartları bilmiyordum ve bu yazıda okuyarak öğrendim. Güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık.