Uzman Erbaşlar Yer Değişikliği Yapabilir mi?

19.06.2019
A+
A-
Uzman Erbaşlar Yer Değişikliği Yapabilir mi?

Uzman erbaşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yönetmeliğindeki belirli şartlar çerçevesinde görev yapmaktadır ve adaylar, uzman erbaşlar yer değişikliği yapabilir mi sorusunu sormaktadır. Uzman erbaşlar, bedelini ödemek şartıyla kişisel tabanca edinebilmekte, görevli olmadıkları dönemlerde resmi ya da sivil kıyafetleri ile kişisel tabancalarını görünmeyecek şekilde taşıyabilmektedir. Maksimum 10 yıl görev yaptıktan sonra ayrılanlara, istifa ya da istifa etmiş sayılarak ayrılan subay ve astsubaylarda olduğu gibi, emekli olmalarında ise emekli subay ve astsubaylarda olduğu gibi silah taşıma ruhsatı verilmektedir. Uzman erbaşların, sözleşme süreleri dahilinde farklı bölge ve garnizonlara, TSK’nın hizmet ihtiyacı göz önüne esas alınmak şartıyla atanabilmeleri söz konusudur. Atanan ya da geçici olarak görevlendirilenlere, askerlik yükümlülüklerinin tamamlanmasının ardından uzman erbaş olarak atananlarla hizmet sürelerinin bitiminde ayrılanlara belli bir miktar harcırah verilmektedir.

Uzman Erbaşların Yer Değişikliği Şartları Nelerdir?

Uzman erbaşlar, ilk tayin edilmelerinde tayin emrinde ifade edilen tarihte birliğine katılmakla mükelleftir. Takip eden tayinlerde ise, garnizonun dışına yapılan tayinlerde personel ilişik kesme işleminin yapıldığı tarihinden itibaren azami 15 gün içinde yeni birliğine katılmaları gereklidir. Bu süre zarfında geçerli bir mazeret göstermeden birliğine katılmayan uzman erbaşın Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilmektedir. Uzman erbaşların garnizon dışında olan yeni birliğine katılması için verilen sürenin yıllık izin süresinden düşürülmesi mümkün değildir. Hayat boyu gözetim altında bulunması zorunlu olan ve sürekli olarak tedavi ile hayatını sürdürebilen görme ve bedeni ile ve zihinsel engellilik hali, Akdeniz Anemisi ve benzeri hastalıklarda tayinlerin ertelenmesinde süre şartı aranmamaktadır. Uzman erbaşlar yer değişikliği yapabilir mi denildiğinde, bu gibi durumlar olduğunda yapılabilir denilmektedir. Uzman erbaşların üç ayı geçen görevlendirmeleri, sözleşme yapmaya yetkisi bulunan makamların teklifi ve ilgisi doğrultusunda Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ya da Sahil Güvenlik Komutanlığınca yapılmaktadır.

Uzman Erbaşların Geçici Görevlendirmeleri Nasıl Yapılır?

Uzman erbaşların üç aya kadar olan geçici görevlendirilmeleri, Genelkurmay Başkanlığına bağlı olan kıta ve karargahlarda görevli olanlar için Genelkurmay Başkanlığına bilgi verilmesi şartıyla sözleşme yapmaya yetkili olan makamlarca, üç aydan fazla olan geçici görevlendirmeleri ize sözleşme yapmaya yetkili olan makamlarca teklif edilmesi halinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Uzman erbaşlar yer değişikliği yapabilir mi denildiğinde kendi istekleri doğrultusunda önemli bir mazeret olmaksızın yapılmayacağı bilinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Thend dedi ki:

    Bu bilgiyi çok aramıştım diğer haber siteleri saçma sapan şeyler yazmışlar sağolun

  2. Gokhan BOZKURT dedi ki:

    Güzel Bir Yazı Olmus Ellerinize Saglık

  3. Ahmet Hamdi dedi ki:

    Uzman erbaşların yer değişikliği yapıp yapamadığını merak ediyordum. Faydalı bir konu olmuş, teşekkürler.