Sözleşmeli Er Olma Şartları

17.06.2019
A+
A-
Sözleşmeli Er Olma Şartları

Sözleşmeli er olmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında sözleşmeli er olma şartları gelmektedir. Sözleşmeli erler, TSK’da ihtiyaç duyulan kadrolara ön sözleşme yapılarak askeri eğitime alınmaktadır. Eğitimi başarıyla bitirenlere minimum 3 yıl, maksimum da 4 yıl olmak üzere sözleşme imzalanmaktadır. Askerlik yükümlülüklerini erbaş ve er olarak tamamlayanlar, terhis olmalarının üstünden en fazla 3 yıl geçenler ve 26 yaşından gün almayanlar sözleşmeli er olmaktadır. Sözleşmeli erler, “Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu”na göre alınmaktadır. Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden nedeni ne olursa olsun ilişikleri kesilenlerin sözleşmeli er olması söz konusu değildir. Sözleşmeli er olabilmek için adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamaları, cezaları ertelense, genel ya da özel af kanunları kapsamına girse ya da haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse dahi devletin güvenliğine karşı suç işlemeleri, halkı askerlikten soğutmak gibi suçlardan mahkum olmaları, taksirli suçlar dışında bir suçtan bir ay ya da daha fazla hapis cezası almamış olmaları gereklidir.

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er olabilmek için tugay ya da denk olan birlik komutanı ile kurum amiri tarafından haklarında “sözleşmeli er olur” belgesi verilenlerin müracaatları öncelikle olarak kabul edilmektedir. Sözleşmeli er olma şartları araştırılırken adayların ön sözleşme ile askeri eğitime alınacağı bilinmelidir. Sözleşmeli erlerin ilk sözleşmelerinin ardından yapılacak olan sözleşmeleri, 1 yıldan az, 3 yıldan çok olmamak koşuluyla, en fazla 29 yaşın bitirildiği yılın Aralık ayının sonuna kadar uzatılabilmesi mümkündür. Sıkıyönetim, seferberlik, savaş ya da terörle mücadele nedeniyle ihtiyaç duyulanların sözleşmelerinin süresi, isteğe ve yaş haddine bakılmaksızın kuvvet komutanlarının göstereceği lüzum üzerine Genelkurmay Başkanının tasdiki ile uzatılabilmektedir. Sözleşmeli erlerle sözleşmeli er adayları asker sayılmaktadır.

Sözleşmenin Yenilenmesi İçin Ne Yapılmalı?

Sözleşmeli erlerin, her sözleşme süresinin bitmesine en az 3 ay önce sözleşmeyi yenilemek istediklerine yönelik yazılı bildirimde bulunmadıkları gereklidir. Bildirimde bulunmayanların sözleşmelerinin kendiliğinden sona ereceği unutulmamalıdır. Sözleşmeli erlerin, sözleşme süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı olarak iptal etme yetkisi de bulunmamaktadır. Sitemizden sözleşmeli erlerle ilgili çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Sözleşmeli Erlerin Görev Süresi Ne Kadar

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) sözleşmeli erlik dönemi uzunca bir süredir devam etmektedir ve bu göreve talip olanlar, sözleşmeli erlerin görev süresi ne kadar sorusunun cevabını araştırmaktadır. Sözleşmeli erler, yürürlükteki yasaya göre hizmet vermektedir. Yasanın amacı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dâhil olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerek görülen erbaş ve er kadrolarında istihdam edilmesi planlanan sözleşmeli erbaş ve erlerle ilgili usul ve esaslar düzenlenmiştir. Sözleşmeli erlerin en az ilköğretim ya da yurt dışındaki dengi okul mezunu olmaları, askerlik yükümlülüğünü erbaş ve er olarak tamamlamış, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre başvurulan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmaları gereklidir. En az orta öğretim ya da yurt dışındaki dengi okul mezunu olanların, askerlik yükümlülüğüne başlamamış ya da askerlik yükümlülüğünü tamamlamamış olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 20 yaşından gün almaları ve 25 yaşını bitirmemiş olmaları şarttır.

Sözleşmeli Erlik Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er olabilmek için askeri okullardan ve TSK’dan hangi nedenle olursa olsun ilişiğin kesilmemesi gereklidir. Sözleşmeli er olabilmek için başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması, yasada belirtilen öğrenimle ilgili şartları taşıması, sağlıkla ilgili TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki şartların taşınması, kamusal hakların kullanımının yasaklanmaması gereklidir. Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar olmak üzere, halkı askerlikten soğutmak, yalan yere yemin etmek, suç uydurmak, cinsel saldırı ve taciz, fuhuş, hileli iflas gibi yüz kızartıcı suçları işleyenlerin, firar edenlerin, amir ya da üste saldıranların, emre itaatsizlikte edenlerin de sözleşmeli erlik başvuruları kabul edilmemektedir. Yasada belirtilen suçlardan ceza almayanlar ise başvuru öncesinde sözleşmeli erlerin görev süresi ne kadar sorusunu sorarak görev sürelerini bilmek istemektedir.

Sözleşmeli Erlik Şartları NelerdirSözleşmeli Erlerin Görev Süreleri Uzatılabilir mi?

Sözleşmeli er adaylarıyla ön sözleşme yapılmakta ve sonrasında askeri eğitime başlamaktadır. Askeri eğitimi başarıyla bitirenlere 4 yıldan fazla olmamak kaydıyla asgari 3 yıllık sözleşme yapılmaktadır. Takip eden sözleşmeler ise bir yıldan az 3 yıldan fazla olmamak koşuluyla maksimum 7 yıl uzatılabilmektedir. Sözleşmeli erlerin görev süresi ne kadar denildiğinde, olağanüstü hal durumunda hizmet sürelerinin Genelkurmay Başkanının onayı ile uzatılabildiği bilinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Thend dedi ki:

    Demekki sözleşmeli er olabiliyorum

  2. Gokhan BOZKURT dedi ki:

    Teşekkür Ederim Yararlı Bir Makale Olmus

  3. can uyar dedi ki:

    Arananın cevabının bulunabileceği bir makale teşekkürler.