Avustralya’da 20 Asker Taşıyan MV-22B Osprey Uçağı Düştü

28.08.2023
A+
A-
Avustralya’da 20 Asker Taşıyan MV-22B Osprey Uçağı Düştü

ABD Deniz Piyadeleri’ne ait MV-22B Osprey hava aracı, Avustralya’daki bir tatbikat sırasında düştü. Olayda, üç ABD Deniz Piyadesi hayatını kaybetti ve beşi ağır şekilde yaralandı.

CNN International’a göre yetkililer, Pazar günü yaptıkları açıklamada, Avustralya’daki askeri tatbikat sırasında bir Osprey uçağının düştüğünü duyurdu. MV-22B Osprey uçağında bulunan 23 deniz piyadesinden üçünün hayatını kaybettiği, beşinin ise durumunun ağır olması nedeniyle Darwin Kraliyet Hastanesi’ne nakledildiği belirtildi.

Olay, Avustralya’nın Melville Adası’nda yerel saatle sabah 9:30’da meydana geldi. Yapılan açıklamada, “Uçakta bulunan deniz piyadeleri, Predators Run tatbikatını desteklemek amacıyla uçuyorlardı. Kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir” denildi ve “olayın nedeni araştırılmaktadır” denildi.

Avustralya’nın Kuzey Bölgesi Polis Komiseri Michael Murphy, iki ABD Osprey uçağının Pazar sabahı Darwin’den ayrıldığını ve yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Tiwi Adaları’na doğru uçtuğunu söyledi. Uçaklardan birinin Melville Adası’na düştüğünü de belirtti.

V-22 Osprey

ABD Ordusu, tiltrotor denilen Osprey hava araçlarını yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Kullanımları oldukça zor olan ve birim maliyetleri F-35’e neredeyse eşit olan Osprey hava araçları, bugüne kadar birçok kaza yaşamıştır.

Son Dönemdeki Osprey Kazaları

2022 yılında Kaliforniya Glamis yakınlarında bir eğitim görevi sırasında MV-22B Osprey uçağının düşmesi sonucu beş ABD Deniz Piyadesi hayatını kaybetmiştir. Aynı yıl Norveç’teki NATO eğitim tatbikatları sırasında Osprey uçaklarının düşmesi sonucu dört ABD’li hizmet mensubu yaşamını yitirmiştir.

2017’de Osprey askeri uçaklarının karıştığı iki kaza gerçekleşti. 5 Ağustos’ta bir MV-22B Avustralya açıklarında düşerek üç ABD Deniz Piyadesinin ölümüne neden oldu. Bir Deniz Piyadeleri MV-22 Osprey uçağı bir ay sonra 28 Eylül’de Suriye’de düştü ve iki hizmet mensubu yaralandı.

Geçmişteki Osprey Kazaları

20 Temmuz 1992: Test sırasında bir Osprey’in Virginia’da düşmesi sonucu yedi kişi hayatını kaybetti.

CMV-22B Osprey

8 Nisan 2000: Arizona’da eğitim sırasında gerçekleşen bir kazada 19 deniz piyadesi hayatını kaybetti. Kazada pilot hatası sorumlu tutulurken, müfettişler pilotun çok hızlı ve çok dik bir açıyla iniş yapmaya çalıştığını ve bu nedenle irtifa kaybı yaşandığını belirledi.

11 Aralık 2000: Kuzey Carolina’da bir Osprey’in düşmesi sonucu dört deniz piyadesi öldü. Kaza daha sonra hidrolik bir parça ile ilgili sorunlara ve uçağın bilgisayar sistemindeki bir yazılım anomalisine bağlandı.

8 Nisan 2010: ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir Osprey’in Afganistan’ın güneyinde düşmesi sonucu üç ABD hizmet üyesi ve bir sivil çalışan hayatını kaybetti.

11 Nisan 2012: Fas’ta gerçekleşen bir Osprey kazaında iki ABD personeli öldü.

13 Haziran 2012: Bir Hava Kuvvetleri CV-22 Osprey uçağı, Florida, Navarre’nin kuzeyinde rutin bir eğitim görevi sırasında düştü ve beş kişi yaralandı.

17 Mayıs 2015: Bir Deniz Piyadeleri MV-22 Osprey’i Oahu, Hawaii’deki Bellows eğitim alanında düştü ve iki deniz piyadesi öldü.

13 Aralık 2016: Bir MV-22B Osprey, Japonya’nın Okinawa kenti açıklarında sığ sulara iniş yaptı ve iki kişi yaralandı.

V-22 Osprey

5 Ağustos 2017: Bir MV-22B Osprey, Avustralya açıklarında düşerek üç deniz piyadesini öldürdü.

28 Eylül 2017: Bir Deniz Piyadeleri MV-22 Osprey, Suriye’de düştü ve iki hizmet mensubu yaralandı.

18 Mart 2022: Norveç’teki NATO eğitim tatbikatı sırasında seyahat etmekte olan bir MV-22 Osprey’in düşmesi sonucu dört ABD hizmet mensubu hayatını kaybetti.

8 Haziran 2022: Çarşamba günü Glamis, Kaliforniya yakınlarında bir eğitim görevi sırasında MV-22 Osprey’in düşmesi sonucu beş ABD Deniz Piyadesi hayatını kaybetti.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.