ABD’den Kanada’ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı gerçekleşiyor

16.09.2023
A+
A-
ABD’den Kanada’ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı gerçekleşiyor

Kanada, envanterindeki SİHA’lara gelişmiş füze, mühimmat ve radarlarla güçlendiriyor. Bu noktada ABD Dışişleri Bakanlığı, Kanada’ya MQ-9B SİHA’ların entegre edilmesi için 313,4 milyon dolarlık bir paketin satışına onay verdi.

Olası satış paketi içerisinde 12 adet AN/APY-8 Lynx Sentetik Açıklıklı Radar, 219 adet AGM-114R2 Hellfire II Füzesi, 18 adet GBU-38 Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı (JDAM) ve GBU-54 Lazer JDAM (LJDAM) için tasarlanmış KMU-572 kuyruk kiti, 6 adet Mk82 (Mark) mühimmatı ile ilgili ekipman ve teknik desteğe yer veriliyor.

Bu milyonlarca dolarlık satış anlaşması kapsamında ana yüklenici olarak General Atomics Aeronautical Systems görev alacak.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), yaptığı açıklamada, “Bu önerilen satış, Kanada’nın askeri kapasitesini geliştirerek ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. Kanada’nın insansız keşif ve gözetleme görevlerini yerine getirme yeteneğini artırırken, Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunması (NORAD) ve NATO misyonlarıyla da uyumlu çalışabilecektir. Kanada, bu ürünleri ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine entegre etmek konusunda hiçbir zorluk yaşamayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Görünen o ki Kanada, SİHA envanterini güçlendirmek için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu yeni mühimmat ve radarlar Kanada’nın savunma kabiliyetini güçlendirecek ve ülkenin kuzey kutup bölgelerindeki güvenliği için önemli bir rol oynayacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.