ABD, Ukrayna’ya F-16 Savaş Uçakları Göndermek İçin Onay Verdi

20.08.2023
A+
A-
ABD, Ukrayna’ya F-16 Savaş Uçakları Göndermek İçin Onay Verdi

Ukrayna, Rusya’ya karşı verilen savaşta hava gücünü artırmak için talep ettiği F-16 savaş uçaklarına kavuşuyor. ABD hükümeti, Ukraynalı pilotların eğitimlerini tamamlamasının ardından Danimarka ve Hollanda üzerinden F-16’ların transferini onayladı. ABD’nin onayı olmadan ABD üretimi savaş uçaklarının Ukrayna’ya transferi gerçekleşemezdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Danimarka ve Hollanda mevkidaşlarına birer mektup göndererek, Ukrayna’nın talep ettiği F-16 savaş uçaklarının transfer sürecini hızlandırmaya güvence verdi. Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesi için oluşturulan koalisyona Danimarka ve Hollanda liderlik ediyor.

Ukraynalı pilotlar eğitimlerini tamamladıktan sonra yeni kabiliyetlerinden tam olarak faydalanabilecekler. ABD’nin Ukrayna’ya savaş uçaklarının transferine ve pilotların eğitimine tam destek verdiğini vurgulayan Blinken, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı kendini savunabilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna’ya F-16 jetlerinin teslimatı konusunda verdiği kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti. Avrupalı ortaklar ile gelecek adımlar hakkında yakın temasta olduklarını da ekledi.

Ukraynalı Pilotların F-16 Eğitimi

NATO zirvesi sırasında Ukrayna ile oluşturulan 11 ülkelik koalisyon arasında Ukraynalı pilotların F-16 eğitimi hakkında bir anlaşma imzalandı. Ukraynalı pilotların eğitimleri ise Romanya’da başladı. Eğitim programına F-16 savaş uçaklarının yanı sıra diğer NATO ülkelerinin savaş uçakları da dahil edilebilecek.

Hollanda ve Danimarka, Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçakları ile ilgili eğitimlerini koordine eden ülkeler arasında yer alıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan süreçte, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin F-16 savaş uçaklarına sahip olabilmesi için uzun süreli mücadele verildi. Ancak 2023 yılında Japonya’da düzenlenen G7 zirvesinde Ukrayna’nın pilotlarına F-16 eğitimi verilmesi kararı onaylanmıştı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.