Airbus ve KAI, Güney Kore’ye Hafif Taarruz Helikopteri Üretecek

04.09.2023
A+
A-
Airbus ve KAI, Güney Kore’ye Hafif Taarruz Helikopteri Üretecek

Güney Kore, yeni bir taarruz helikopteri seri üretimi için harekete geçiyor. Airbus Helicopters ve Korean Aerospace Industries (KAI) ortaklığında geliştirilen Hafif Taarruz Helikopteri (LAH) için seri üretim anlaşması imzalandı.

Aralık 2022’de Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) tarafından KAI’ye verilen 229 milyon dolarlık sözleşme kapsamında, Güney Kore ordusuna ilk parti 10 adet helikopterin teslimatını içeren anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre, Kore Cumhuriyeti Ordusu’na ilk 10 adet helikopterin teslimatı Aralık 2024’te başlayacak ve sonraki on yıl içinde siparişlerin devam edeceği planlanıyor.

Özellikle hava koşullarında muharebeye uygun olan Hafif Taarruz Helikopteri, Airbus H155 platformu üzerine inşa edilecek. Güney Kore’nin yaşlanan AH-1S Cobra ve MD 500 helikopterlerinin yerini alacak olan bu helikopter, KAI’nin Sacheon kentinde bulunan tesislerinde üretilecek ve seri üretim için gereken kitler Airbus Helicopters tarafından sağlanacak.

Ayrıca, Airbus ve KAI, Kore Genel Maksat Helikopteri programını genişletmeyi de planlıyor. Bu program, askeri ve sivil pazarlardaki çeşitli operasyonel gereksinimleri kapsayacak ve Deniz Taarruz Helikopteri ve Mayın Karşı Tedbir Helikopteri gibi yeni genel maksat helikopterlerinin tanıtılmasını içerecek.

Güney Kore’ye sağlanacak bu hafif taarruz helikopterinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar, Airbus ve KAI arasındaki endüstriyel ortaklığın bir parçası olarak 2006 yılında başladı. Hafif Taarruz Helikopteri, 2019 yılında uçmaya başladı ve tüm hava koşullarında muharebeye uygunluğu test edildikten sonra 2022 yılında testler tamamlandı.

Kore Hafif Taarruz Helikopteri 4

Güney Kore’nin bu yeni taarruz helikopteri seri üretimi ile askeri gücünün daha da güçleneceği ve arazi koşullarında daha etkin savunma sağlayacağı düşünülüyor. Bu proje, iki önemli şirketin iş birliği sayesinde gerçekleştirilecek ve Kore Cumhuriyeti Ordusu’nun ihtiyaçlarına yönelik en üstün teknolojiye sahip helikopterler sunulacak.

Kore Hafif Taarruz Helikopteri 2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.