Fransa ve Almanya’nın ortak tank projesi tehlikede

05.09.2023
A+
A-
Fransa ve Almanya’nın ortak tank projesi tehlikede

Fransa ve Almanya’nın stratejik bir savunma projeleri olan ortak ana muharebe tankı geliştirme projesi, başarısızlık riskiyle karşı karşıya.

Alman ve Fransız basınının haberlerine göre, iki ülke arasındaki anlaşmazlıklar, hem yeni nesil savaş uçağı hem de muharebe tankı projelerinde gecikmelere ve belirsizliklere yol açmış durumda.

Almanya ve Fransa’nın ortak projeleri arasında yer alan Geleceğin Savaş Uçağı Muharebe Sistemi (Scaf) ve Ana Kara Muharebe Sistemi-MGCS için toplamda 100 milyar avro harcaması bekleniyor. Ancak her iki projede de ilgili şirketlerin rekabet etmesi ve hükümetlerin farklı stratejiler izlemesi nedeniyle başlangıçtan beri sorunlar yaşanıyor.

Fransa, savunma sanayisini teşvik ederken, Almanya ise bu sektöre mesafeli durmayı tercih ediyor. Bu farklı yaklaşım ve stratejik farklılıklar, proje üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor.

Özellikle Alman Leopard 2 ve Fransız Leclerc’in yerine geçecek yeni tank projesi, başarı şansı giderek sorgulanır hale geliyor. Almanya Rheinmetall ve Krauss-Maffei Wegmann (KMW) şirketlerini, Fransa ise Nexter şirketini proje için seçti. Ancak bu şirketlerin birleşmesi, Fransızların projedeki çoğunluk kontrolünü eline geçirebileceği endişelerine yol açtı. İki ülke arasında uzun ve zorlu müzakereler sonucunda bir anlaşma sağlanabilmişti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ve Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu’nun görüşmesi ise proje üzerindeki belirsizlikleri gidermek için önemli bir adım olarak görülüyor. Pistorius, görüşme sonrasında iki ülkenin ortak projeyi sürdürmek istediklerini ve Fransa-Almanya dostluğunun önemini vurgulamıştı.

Her iki ülkenin genelkurmay başkanları da yeni tankın yeteneklerini belirlemek üzere görevlendirildi. Ancak, projeyle ilgili olarak ortaya çıkan zorluklar ve gecikmeler, iyi niyetli sözlere rağmen devam etmektedir.

Fransa, Leclerc tanklarının hızla eskimesi nedeniyle daha fazla baskı altında hissediyor. Almanya ise Leopard 2 tanklarını A8 versiyonuyla modernize etme çalışmalarına odaklanmış durumda. Almanya’nın mevcut Leopard 2 tankının bile dünyanın en iyi ana muharebe tanklarından biri olarak kabul edilmesi, halef geliştirme konusunda daha az bir baskı olduğunu göstermektedir.

Fransa’nın özellikle Rheinmetall’in proje dahilinde yer almasından rahatsız olduğu ifade ediliyor. Alman şirketin silahlanma sektöründe önemli bir tedarikçi haline gelmesi Rusya-Ukrayna savaşıyla daha da belirgin hale gelmiştir.

Ortak silahlanma projelerinde Fransa’nın kendi ülkesinden mümkün olduğunca çok bileşenin gelmesini istediği ve yerel istihdamın ön planda olduğu iddiaları da bulunuyor. Ayrıca, Alman hükümet çevrelerinde İtalyanların projeye katılmasının projeyi karmaşık hale getireceği düşüncesi bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.