Bulgaristan, 1,5 Milyar Dolar Değerinde Stryker Tedarikine Başladı

04.09.2023
A+
A-
Bulgaristan, 1,5 Milyar Dolar Değerinde Stryker Tedarikine Başladı

NATO üyesi olan Bulgaristan ve diğer müttefik ülkeler, Sovyet dönemine ait olan ekipmanlarını NATO standartlarına uygun ürünlerle güncellemeye devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’a 183 adet Stryker zırhlı araç ve ilgili ekipman içeren 1,5 milyar dolarlık satışın onayını verdi.

Bulgaristan’ın bu satın alması, 90 adet XM1296 Zırhlı Personel Taşıyıcı, 17 adet M1126 Zırhlı Personel Taşıyıcı, 9 adet M1132 Zırhlı Kurtarma Aracı, 33 adet M1130 Komuta Aracı, 24 adet M1133 Tıbbi Tahliye Aracı, 10 adet M1135 Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Keşif Aracı gibi çeşitli Stryker modellerini ve bunlara ait makineli tüfekler ile uzaktan komutalı silah istasyonlarını içeriyor.

Stryker_ICV_front_q

Bulgaristan, Ukrayna’ya yaklaşık 100 adet Sovyet dönemine ait zırhlı personel taşıyıcı gönderme anlaşmasını yapmadan önce bu satış gerçekleşti. Bulgaristan, sahip olduğu önemli Sovyet silah stoğunu NATO standartlarında olan ürünlerle güçlendirmektedir.

Bu 1,5 milyar dolarlık Stryker satışında ana yüklenici firma General Dynamics Land Systems olacaktır.

A_Stryker_armored_vehicle_manned_by_U.S._Soldiers_with_the_2nd_Cavalry_Regiment_moves_in_a_convoy_during_exercise_Saber_Junction_near_Hohenfels,_Germany_121023-A-ZR192-004

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, “Bu önerilen satış, NATO müttefikinin güvenliğinin artırılmasına yardımcı olarak Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemeyi destekleyerek ABD’nin dış politikası ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.

Bu satış, Bulgaristan’ın hızlı piyade konuşlandırmasını ve kuvvet projeksiyon yeteneğini artıracaktır. Bu gelişmiş yetenek, Bulgaristan’a ana vatan savunmasını güçlendirme ve bölgesel tehditleri caydırma kabiliyeti sağlayacaktır. Bu ekipman ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine dahil etmek, Bulgaristan için zorluk teşkil etmeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.