Arjantin ASELSAN’ın MEKO 360 Modernizasyonunu radara aldı

06.12.2023
A+
A-
Arjantin ASELSAN’ın MEKO 360 Modernizasyonunu radara aldı

Arjantin, ASELSAN’ın MEKO 360 Sınıfı Destroyer Modernizasyonu Projesi’ne Hareket Geçiyor

Arjantin, ASELSAN’ın MEKO 360 Sınıfı Destroyer Modernizasyonu Projesi ile ilgilenmekte. ASELSAN’ın MEKO 360 destroyerlerinin modernizasyonu için projeler geliştirmesi bekleniyor.

Arjantin’in önde gelen savunma sanayisi platformu “Zona Militar”ın web sitesinde yer alan habere göre, ASELSAN, Arjantin Donanması için MEKO 360 destroyerlerinin modernizasyonu üzerine bir proje yürütüyor.

Deniz Filosu Komutanı Tuğamiral Carlos Maria Allievi’nin 2023 yılındaki açıklamalarına göre, MEKO 360 gemilerinin yeteneklerinin geri kazanılması için modernizasyonları önem taşıyor. Bu kapsamda Türk Deniz Kuvvetleri tarafından işletilen MEKO 200TN Barbaros fırkateynlerinin modernizasyonunun da projeye dahil olabileceği belirtiliyor.

MEKO 360 gemilerinin atış kontrol, radar ve elektronik sensörler gibi unsurlarının ASELSAN tarafından üretilen sistemlerle modernize edilmesi bekleniyor.

ASELSAN, Türk Deniz Kuvvetleri için başarılı olan modernizasyon paketinin ardından dünya çapında ilgi gördü. Arjantin’in MEKO 360 destroyerlerinin modernizasyonu için de teklif sunması bekleniyor.

Arjantin Donanması’nın MEKO 360 gemilerinin modernizasyonu konusundaki beklentilerine göre, farklı modernizasyon projeleri gözden geçirilecek ve bütçe çerçevesinde MEKO 200 üzerindeki çalışmaların kapsamı değişebilecek.

Modernizasyon kapsamında algılama ve yönlendirme sistemleri, entegre komuta kontrol sistemleri, sevk tesisi, silahlardaki iyileştirmeler ve Barbaros ve Hydra sınıflarının geliştirilmesi ele alınacak.

Barbaros sınıfı fırkateynlerin modernizasyonuna atıfta bulunan haberlerde, Türk endüstrisinin MEKO 360 gemilerinin modernizasyonu konusundaki tecrübeleri Nijerya’nın tek MEKO 360 gemisinin modernizasyonunda da rol oynadığına dikkat çekiyor.

ASELSAN’ın yürüttüğü Yarı Ömür Modernizasyonu-B (B-YÖM) programı kapsamında, TCG ORUÇREİS fırkateyni yerli ve milli sistemlerle modernize edildi. Bu deneyimler ve referanslarla Arjantin’in Almirante Brown (MEKO 360) sınıfı destroyerlerinin modernizasyonu için ASELSAN’ın teklif sunması bekleniyor.

Bahis konusu olan MEKO 360 gemilerinin modernizasyonu, Türk savunma sanayisine güçlü bir referans ve işbirliği fırsatı sunmaktadır. ASELSAN’ın uluslararası platformlarda bu tür projelerde yer alması, Türk savunma sanayisinin etkinliğini ve güvenilirliğini göstermektedir. Bu proje, Türkiye ve Arjantin arasında savunma alanında da iş birliğinin güçlenmesine katkı sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.