SSB’den SAPAN Hava Savunma Füzesi müjdesi

18.12.2023
A+
A-
SSB’den SAPAN Hava Savunma Füzesi müjdesi

Türk Silahlı Kuvvetleri, SAPAN Hava Savunma Füzesi’nin envantere girmesi için gün saymaktadır. Bu önemli gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından duyuruldu.

Türkiye’nin milli hava savunma sistemleri alanındaki firm adımları bir kez daha teyit edilmiştir. 15 Aralık tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nda düzenlenen törenle; SİPER Ürün-1 Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A+ Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi ve HİSAR-O+ Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi için seri üretim ile ek sipariş kararları imzalandı.

Prof. Dr. Haluk Görgün’ün yaptığı konuşmada, SAPAN Hava Savunma Füzesi’nin yakın zamanda envantere gireceği müjdesi verildi. SAPAN, Roketsan tarafından HİSAR-O+ Hava Savunma Sistemi’nde kullanılan HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi üzerinden geliştirilmiştir. TCG İSTANBUL Firkateyni (F-515)’ne entegre edilen Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS)’nden ateşlenecek SAPAN Füzesi, deniz muharebe şartlarına da uygun hale getirilmiştir.

TCG İSTANBUL aynı anda ateşe hazır 16 adet SAPAN Füzesi ile görev yapabilecek ve 35+ kilometre menzile kadar hava hedeflerine angajman gerçekleştirebilecek. SAPAN Füzesi’nin başlıca hedefleri arasında; savaş uçakları, İHA’lar, helikopterler ve seyir füzeleri bulunmaktadır.

Roketsan ayrıca, SİPER Ürün-1 Füzesi’nin MİDLAS’a entegrasyonu için çalışmalar yürütmektedir. Bu entegrasyonların tamamlanmasının ardından MİDLAS’ın bulunduğu savaş gemileri, 100+ kilometre menzile kadar hava hedeflerine angajman gerçekleştirme yeteneğine sahip olacaktır.

Roketsan’ın MİDLAS üzerinde gerçekleştirdiği bir diğer çalışma ise ‘Quad-Pack’ olarak bilinmektedir. Bu çalışma tamamlandığında; MİDLAS’ın her hücresine, 4 adet hava savunma füzesi yerleştirilebilecektir. Böylelikle 16 hücreli standart bir MİDLAS, 16 yerine 64 adet ateşe hazır hava savunma füzesi yüklü şekilde görev icra edebilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.