HMS Queen Elizabeth ilk kez NATO komutası altında

26.11.2023
A+
A-
HMS Queen Elizabeth ilk kez NATO komutası altında

HMS Queen Elizabeth, geçtiğimiz aylarda NATO’nun Akdeniz, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi’nde düzenlediği “Neptune Strike” tatbikatı sırasında görev aldı. Bu tatbikat, NATO’nun çeşitli görev alanlarında uçak gemisi saldırı gruplarının entegrasyonunu geliştirerek caydırıcılığını ve savunma varlığını artırmayı amaçlıyor. Özellikle Kuzey Kutbu’ndan Akdeniz’e kadar uzanan bir alanda etkinlik gösteren bu tatbikatta HMS Queen Elizabeth, NATO’nun hava sahası, su yolları ve topraklarını koruma amacıyla son teknoloji güçlerini bir araya getirerek Birleşik Krallık Uçak Gemisi Saldırı Grubu ve NATO’yu güçlendirme fırsatı buldu.

Ayrıca, HMS Queen Elizabeth’un katıldığı tatbikat sırasında Norveç Deniz Kuvvetleri’nin Ula sınıfı denizaltısı HNoMS Utstein ile denizaltı savunma harbi (Anti-Submarine Warfare, ASW) eğitimleri de gerçekleştirildi. Bu eğitimler, geminin denizaltı savunma yeteneklerini geliştirmeye yönelik önemli bir adımı temsil ediyordu. Tatbikata HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi Saldırı Grubu’nun yanı sıra İtalyan Donanmasına ait ITS Cavour ve İspanyol Donanması’ndan ESPS Juan Carlos gemileri de katıldı. Tüm bu gemiler, NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’na (SHAPE) göre, yedi NATO ülkesinde (Danimarka, Estonya, Almanya, Letonya, Litvanya, Norveç ve Polonya) operasyonlar gerçekleştirdi.

HMS Queen Elizabeth, tatbikat sırasında Kuzey Kutup Dairesi’ne girdi ve bir Rus deniz karakol uçağına karşı önlemler aldı. Ayrıca gemide konuşlu F-35B uçakları ve Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait F-35’ler ile birlikte uçak gemisi saldırı grubu yakınlarında uçan bir Rus deniz karakol uçağına karşı müdahalede bulunuldu. Bu, HMS Queen Elizabeth’un bölgenin güvenliğine yönelik taşıdığı önemli bir misyonun bir parçasıydı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.