Askerlikte Göz Muafiyet Şartları ve Aşamaları

20.09.2020
A+
A-
Askerlikte Göz Muafiyet Şartları ve Aşamaları

 

Askerlik vatan borcudur. Bu konu ile ilgili yasalarda ise erkeklerin 20 yaşını doldurduklarında askerlik yapmaları gerektiği ifadeleri bulunmaktadır. Bununla birlikte ise yine bahsi geçen yasalarda askerlik yapamayacak engel olacak bir duruma sahip bireyler içinde bazı maddeler bulunmaktadır. Askerlik yapması için kişinin tam olarak sağlıklı olması istenmektedir. Günümüz koşullarında neredeyse her insanda görülen göz bozukluğu ise asker adayları için sık sorulan sorular arasındadır. Hangi göz hastalıklarının ve kusurlarının asker olmaya engel olacağı merak edilenlerden sadece bir tanesidir.

Öncelikle bilinmektedir ki yaşanan doğal nedenler ile gözük kullanmak zorunda olan kişilerde askerlik engele girebilmektedir. Askerlik yapmak isteyen adaylarda göz muafiyeti şartlarında ilk olarak gözlüğün numarası ve derecesine bakılmaktadır. Buradan çıkarılacak asıl yaklaşım ise her gözlük kullanan askerliğe alınmaz diye bir yargı olmadığıdır. Sadece göz numarasının 14 ve üzeri olması askerlik yapamayacağız anlamına gelmektedir. Göz derecenizin toplam numarası tam olarak 14 ise askerlikten değil ama komandoluktan muaf olarak sayılırsınız.

 

ASKERLİKTE GÖZ MUAFİYETİ ŞARTLARI VE AŞAMALARI

 

Göz bozukluğunun sağlık yönetmeliğinde açıklayıcı hesaplaması mevcuttur. Askerlik için göz muafiyeti şartlarına bakılırken her iki göz ayrı olarak toplanmaktadır. Tabi ki en net ve doğru sonuç için askeri hastanelerde yapılan muayeneler sonucunda verilen raporda görülmektedir. Unutulmamalıdır ki normal bir hastaneye gittiğiniz zaman alacağız rapor geçersiz olacaktır. Zaten siz durumunuzdan bahsettiğinizden normal bir hastane sizi askeri bir hastaneye sevk edecektir.

Göz muayenesi sırasında ultra gelişmiş cihazlar kullanılmaktadır. Bu sayede ise net sonuçlar elde etmek daha mümkün hale gelmektedir. Muayene olmaya gittiğinizde ise gözünüze üç tane farklı damla damlatırlar. Bu damladan sonra biraz bekletir ve sizi asıl muayene için hazırlarlar. Bu verilen damlalar ise göz bebeğinizin büyümesini ve teknolojik cihazlar tarafından gözünüzdeki rahatsızlığın en kısa sürede görülmesini sağlamaktadır. Daha önceleri bu testler uzak bir duvara konulan ya da yansıtılan harfler ile yapılırken şimdilerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte cihazlar sayesinde hızlıca ve daha doğru sonuçlarla yapılmaktadır. Bu noktada bu muayeneye biri ile gitmeniz önerilir zira gözünüze damlatılan damlacıklar bir gün boyunca bulanık görmenize neden olmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.