Konuşma Bozukluğu Polisliğe Engel Mi?

22.09.2020
A+
A-
Konuşma Bozukluğu Polisliğe Engel Mi?

 

Üniversite mezunu ya da lise mezunu düzeyinde olan kişilerin polislik sınavlarına girerek polis olması için Polis Akademisi’nin hazırlamış olduğu önceden belirlenmiş şartları taşıması gerekmektedir.

Polislik yapabilmek için ise kişinin mezun durumuna göre yapılan sınavlara katılımı zorunludur. Ayrıca emniyet teşkilatının sağlık şartları yönetmeliğine göre polislik yapmaya engel olacak sağlık sorunları taşımaması zorunludur.

Polis alımlarına katılacak olan adaylarımız için hazırladığımız en çok sorulan sorulardan olan konuşma bozukluğu sorusunu sizler için açıkladık.

 

KONUŞMA BOZUKLUĞU POLİSLİĞE ENGEL Mİ?

Ağız ve diş hastalıkları düşünüldüğünde işlevsel konuşma bozuklukları polisliğe engel diyebiliriz.

Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği ele alındığında konuşma bozukluğu ruh sağlığı ve hastalıklarının da içerisine girmektedir. Orta ve hafif düzeyde olan kekemelik ya da pelteklik gibi rahatsızlıkların konuşma bozukluğuna engel olabileceği belirtilmiştir.

Konuşma esnasında bazı kelimeleri söyleyememe, çıkaramama veya yutma gibi durumlar çok fazla dikkat çekmediği sürece polislik için engel olmayacaktır.

Polis olmaya karar verdiğinizden itibaren sınavlardan hemen sonra gireceğiniz ön sağlık muayenesinde herhangi bir sağlık sorununuz ortaya çıkacaktır.

Konuşma bozukluğunuz ikinci bir kişi tarafından hemen anlaşılmıyor ve günlük yaşantınızı etkilemiyor ise şansınızı denemenizde yarar vardır.

Daha sonrasında polis alımlarında adayların kontrolü ön sağlık komisyonunda gerçekleştirilir. Komisyonda ise aday için polis okulu öğrencisi olur diye karar çıkması herhangi bir sorun oluşturmaz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.