Dövmesi Olanlar Bekçiliğe Başvuru Yapabilir Mi?

24.09.2020
A+
A-
Dövmesi Olanlar Bekçiliğe Başvuru Yapabilir Mi?

 

Bekçiler mahalle ve çarşılarda vatandaşın güvenliğini ve asayişini sağlamak için, huzurlu bir ortam oluşturmak için görev yapmaktadırlar. Görevlerinin arasında ihtiyaç doğması halinde polislere ve zabıtalara yardım etmekte bulunmaktadır. Şu son zamanlarda ise bekçi olmak isteyen vatandaşların sayısında hızlıca bir artış gözleniyor. Bekçi olmak isteyen adaylar belirlenen şartları her geçen gün merak etmekte ve detaylı bir şekilde aranan şartları yakından takip etmekte.  Dövmesi olan adaylarsa bu şartlardan kendilerine uygun olanı bulma çabasına girmiş durumda. Bu yazımızda bekçi olmak isteyen vatandaşlarımızın istenilen şartlara uyup uymadığını açıkladık.

Bekçi olmak isteyen adaylar bu karardan hemen sonra istenilen niteliğe uygun olmalarının ardından yazılı olarak yapılan sınava çağrılırlar.  Yazılı sınavdan ise yeterli puanı almış olan adaylar bir sonraki aşama olan mülakata davet edilir. Süreç devam ederken bir yandan güvenlik soruşturması devam eder, diğer yandan ise aday fiziki kontrollerden geçilir. Sorunsuz bu aşamayı atlatan adaylar ise bekçi olmaya hak kazanır.

Mülakat türlerinden olan fiziki kontrol aşamasında adayın vücudunda bir vukuattan kalma iz olup olmadığına bakılmaktadır. Bu süreçte adayların vücudunda dövme olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Yapılan fiziki kontrolden sonra ise bekçi adaylarının istenilen şartları sağlamadığı düşünüldüğünde bekçi olabilmesi mümkün değildir.

 

DÖVMESİ OLAN BEKÇİ OLABİLİR Mİ?

Bekçilik için adaylarda aranan şartlardan bir tanesi de kişilerin vücutlarında kalıcı bir ize sahip olmamasıdır. Kalıcı izlerin arasında dövmede yer aldığı için vücudunun herhangi bir yerinde dövmesi olan vatandaşların bekçi olabilmesi mümkün değildir. Ayrıca vücudunun dışarıdan görünür yerlerinde jilet ya da ona benzer izi olan adayların mülakat aşamasında geçme şansı yoktur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.