Safra Kesesi Ameliyatı Polisliğe Engel Olur Mu?

18.09.2020
A+
A-
Safra Kesesi Ameliyatı Polisliğe Engel Olur Mu?

 

Polis olmaya karar veren gençler polislik için aranan başvuru şartlarına baktıkları gibi bu meslek için gerekli olan sağlık koşullarını da merak etmektedir. Bu yazımızda en çok merak edilenlerden olan safra kesesi poliplerinin, hastalıklarının polis olmaya engel olup olmayacağı ameliyatın ne derece etkili olacağını sizler ile paylaştık.

Bu konu ile ilgili ise en net ve kesin yanıtı emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği maddeleri olan genel cerrahi bölümünden almış olduk.

SAFRA KESESİ AMELİYATI OLAN BİR KİŞİ POLİS OLABİLİR Mİ?

Öncelikle belirtmeliyiz ki emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği gereğince A dilimde olan kişiler yalnızca polisliğe alınabilirler.

A dilimindeki şarta göre ise yüksek veya düşük derecede olsun safra kesesinde taş bulunması öğrenciyi engeller niteliktedir. Ama tümör harici olarak yapılan kolesistektomi ise sağlam not alır. Kısacası ise A dilimine bakıldığında safra kesinde taş bulunan kişiler polisliğe kabul edilmezler.

29.09.2019 YAPILAN GÜNCELLEME

Resmi gazetede yapılan yeni bir duyuruya göre safra kesesinde bulunan semptomsuz şekildeki polipleri ve taşları 1 cm dahil olmak üzere 1 cm’den küçük olmak şartı ile sağlam olarak kabul edileceği söylenmiştir.

TÜMÖRAL YAPIDAKİ SAFRA KESESİ POLİPLERİ POLİSLİĞE ENGEL Mİ?

Emniyet teşkilatında belirtilen sağlık şartlarına göre B,C ve D dilimlerinde yer almış olan hastalıklar polis olmaya engel taşırken, A dilimindeki şartlar polis olmanız için aranan niteliktedirler.

İyi huylu ve küçük olan tümöral yapıdaki oluşumlara polip denilmektedir.

Yukarıdaki duyuruda dikkate alındığında küçük 1 cm civarındaki poliplerin zararsız olacağı ve engel kabul edilmeyeceği açıklanırken diğer taraftan ise B dilimine giren büyük yapıdaki taşların polis olamaya engel olacağı bilinmektedir. Yinede uzman bir doktor kontrolünden hemen sonra en net sonuca ulaşmak ve gidişatın belirlenmesi mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.