Azerbaycan Ordusu, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine Ait Hedefleri Vurmaya Başladı

22.09.2023
A+
A-
Azerbaycan Ordusu, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine Ait Hedefleri Vurmaya Başladı

Son günlerde, Ermenistan Ordusunun Azerbaycan’a karşı artan silahlı saldırılarına Azerbaycan Ordusu, sınırlı bir askeri harekât başlatarak karşılık verme kararı aldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin öncelikli cephelerdeki ateş noktalarının yanı sıra muharebe birimlerinin bulunduğu derin mevzileri yüksek hassasiyetli silahlarla vurulmaya başladığını açıkladı.

Açıklamada, Azerbaycan Ordusunun mevzilerinin Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından farklı kalibrelerdeki silahlarla sistematik şekilde bombalanmasının, Azerbaycan topraklarında madencilik faaliyetlerinin devam etmesinin, Karabağ bölgesindeki Ermenilerin hendek ve sığınak sayısını artırmasının ve son birkaç ayda Azerbaycan bölgesine yapılan saldırılarının gerilimi daha da artırdığı vurgulandı.

Ermenistan’ın muharebe mevzilerini askeri personel, zırhlı araçlar, topçu silah sistemleri ve diğer ateş destek unsurlarıyla tahkim ettiğinin tespit edildiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Muharebe mevzilerinin askeri personel, zırhlı araçlar, topçu silah sistemleri ve diğer ateş gücüyle tahkim edildiğini, birimlerin yüksek savaşa hazırlık düzeyine getirildiğini, ek seferberlik birimlerinin oluşturulduğunu, askeri birliklere karşı keşif faaliyetlerinin genişletildiğini tespit ettik. Azerbaycan ordusunun yanı sıra, hâlihazırda temizlenen alanlara ve sivil amaçlarla kullanılan yollara yeniden mayınlar yerleştirme, mevzilerimize derinliklerinden sızma girişimlerinde bulunma ve keşif-sabotaj eylemleri gerçekleştirme çabaları da olduğunu gözlemledik.”

Açıklamada, Ermenistan tarafının gerçekleştirdiği saldırılara da değinildi.

Buna göre, 19 Eylül’de Azerbaycan Devlet Karayolları Kurumuna ait bir araç, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine bağlı keşif-sabotaj gruplarınca Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ahmedbeyli’ye döşenen bir mayına çarparak parçalandı; Fuzuli-Şuşa yolunda da iki sivil hayatını kaybetti.

Aynı gün, İçişleri Bakanlığı birliklerine bağlı askeri personeli taşıyan araç, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine bağlı keşif-sabotaj gruplarınca döşenen bir mayına çarptı. Bu olayda bazı askerler şehit olurken, bazıları da yaralandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Bu gerçekler, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı devam eden kasıtlı ve planlı terör politikasının kanıtıdır.” denildi.

Açıklamada şu önemli hususlara da değinildi:

“Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan Üçlü Bildiri hükümlerine aykırı olarak Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde varlık göstermesinin bölgesel barış ve istikrara ciddi bir tehdit olduğunu defalarca ifade etti. Bu nedenle, Üçlü Bildiri hükümlerinin sağlanması, Karabağ Ekonomik Bölgesi’ndeki büyük çaplı provokasyonların engellenmesi, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin silahsızlandırılması ve topraklarımızdan çekilmesi, askeri yapıların etkisiz hale getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara geri dönen sivil halkın ve restorasyon çalışmalarında görev alan sivillerin güvenliğinin sağlanması ve nihayetinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin anayasa düzeninin yeniden tesis edilmesi amacıyla dar kapsamlı terörle mücadele faaliyetleri başlatıldı. Bu çerçevede, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin öncelikli cephedeki ve derin mevzilerdeki sabit ateş noktalarının yanı sıra muharebe unsurları ve askeri tesislerdeki mevziler yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak etkisiz hale getirilmektedir. Ayrıca, sivil halk ve sivil altyapı tesislerine zarar verilmediğini tekrar vurgulamak isteriz. Yalnızca resmi askeri hedefler etkisiz hale getirilmektedir. Rusya Federasyonu Barışı Koruma Birlik Komutanlığı ve Türk-Rus İzleme Merkezi Komutanlığı, devam eden faaliyetler hakkında bilgilendirilmiştir.”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, harekâtın başlamasından sonra sivillerin askeri tesislerden uzak durması yönünde bir açıklama daha yaparak uyarıda bulundu.

Açıklamada, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yerel terörle mücadele faaliyetine devam ettiği ve harekât kapsamında yüksek hassasiyetli silahların kullanıldığı, sadece askeri tesislerin ve altyapılarının hedef alındığı bir kez daha vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin yerleşim bölgelerinin yakınında ateş gücü konuşlandırdığı göz önüne alındığında, sivil halkın askeri tesislerden uzak durmaları ve Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin unsurlarını desteklememeleri çağrısında bulunuyoruz. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni sakinlere mobil SMS hizmeti aracılığıyla ilgili bilgiler gönderilmiştir. Aynı zamanda hoparlörler vasıtasıyla halk uyarılmakta ve bilgilendirme broşürleri dağıtılmaktadır. İdari, sosyal, eğitim, tıbbi, dini ve diğer tesislerin korunması ve güvenliği Azerbaycan Cumhuriyeti kanunlarına ve uluslararası insani hukuk normlarına uygun olarak düzenlenecektir. Kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere ve hastalara gerekli tıbbi yardım ve diğer yardımlar sağlanacak, içme suyu ve yiyecek ihtiyaçları karşılanacaktır. Tehlike bölgesinden halkın tahliyesini sağlamak amacıyla Laçin yolunda ve diğer yönlerde insani koridorlar ve kabul istasyonları oluşturulmuştur.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.