Türkiye Azerbaycan’ın Karabağ Antiterör Operasyonu’na Fiili Destek Verdi mi?

22.09.2023
A+
A-
Türkiye Azerbaycan’ın Karabağ Antiterör Operasyonu’na Fiili Destek Verdi mi?

Türkiye Azerbaycan’ın Karabağ’da gerçekleştirdiği antiterör operasyonunda fiili olarak destek verip vermediği konusu hakkında Milli Savunma Bakanlığı kaynakları açıklama yaptı. Açıklamada, Ermenistan’ın 10 Kasım’daki ateşkes yükümlülüklerini yerine getirmediği ve bölgedeki istikrarsızlığı körüklediği vurgulandı. Ayrıca Ermenistan’ın Karabağ’daki gayrimeşru silahlı unsurları desteklediği, provokatif eylemlerde bulunduğu ve bölgede istikrarsızlığa neden olduğu belirtildi.

Türkiye’nin Azerbaycanlı kardeşlerinin haklı davalarında her zaman yanlarında olduğu vurgulandı. Azerbaycan ve Türk ordusunun aynı standartlara kavuşması için askeri eğitim iş birliği ve ordunun modernizasyonuna uzun süredir devam edildiği ifade edildi. Azerbaycan ordusunun operasyondaki başarısının, Türkiye’nin desteğinin önemli bir göstergesi olduğu belirtildi ve Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu vurgulanarak başka bir statü dayatmasının kabul edilmeyeceği ifade edildi.

Türkiye’nin Azerbaycan’daki mayın temizleme çalışmalarına ilişkin olarak, kaynaklar Ermenistan’ın bölgeyi yoğun olarak mayınladığını belirtti. Azerbaycan ordusunun Tek Vatan Harekatı’nın sona ermesinin ardından bölgedeki mayınların temizlenmesine yönelik çalışmalara başlandığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu konuda eğitim ve çalışmalara devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına yöneltilen bir soru da Türk-Rus Ortak Merkezi’nin çalışmalarıyla ilgiliydi. Kaynaklar, merkezin faaliyetlerine devam ettiğini ve kendi keşif ve gözetleme teçhizatlarıyla ihlalleri tespit ettiğini veya taraflardan gelen ihlal bildirimlerini takip ettiğini aktardı. Yapılan çalışmaların gerekli tedbirlerin alınmasını sağladığı ve raporlama işlemlerinin yapıldığı belirtildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.