Basur Askerliğe Engel Midir?

Basur Askerliğe Engel Midir?

Asker adayları bu yazımızda askerlik için gerekli olan sağlık koşullarından biri olan basur diğer bir adıyla ise hemoroid hastalığının askerlik yapmak için engel olup olmayacağını merak ediyor. Öncelikle ise hemoroidin ne olduğuna daha yakından bakalım.

HEMOROİD NEDİR?

Hemoroidler diye adlandırdığımız damar yumrukları biçimi anal kanalın üst kısmında genişlemiş şekilde duran halk arasında ise basur olarak bilinen hastalıklardır. Zaman içerisinde anal kanalda yerleşmiş biçimde olan toplardamar yumrukları altta yatmış olan bazı nedenlerden dolayı dışarı çıkar.

HEMOROİD NEDEN OLUR?

Düzenli bir şekilde devam eden barsak alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler,

Doğum ve gebelik

Spor faaliyetleri örneğin ata binmek ya da bisiklet sürmek gibi,

Sürekli oturmak gerektiren meslekler,

Kalın barsak da meydana gelen kanser,

Alkol alışkanlığı basura neden olabilmektedir.

HEMOROİD OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?

Makattan gelen kanama,

Makatta meydana gelen ve süregelen ağrı,

Ele gelecek şekilde olan bir şişlik,

Akıntı ile birlikte meydana gelen kaşıntı bu hastalığa neden olabilmektedir.

PEKİ HEMOROİD ASKER OLMAYA ENGEL MİDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı açıklamada analda meydana gelen fonksiyonel bozukluklara yol açmamış biçimdeki şekilde meydana gelen bozukluklar, cerrahi olarak düzeltilmiş bozukluklar ve hemoroidler asker okullarında öğrenci olmaya engel değildir ve engel teşkil etmezler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali dedi ki:

    Sözleşmeli erken hemoroid ameliyatı oldum üzerinden yaklaşık 15 ay geçti ameliyatımın şuan herhangi bir sıkıntım yok uzman erbaşlık sınavını kazandım ve Uzman Erbaş olur/Komando olur Sağlıklı raporum için çıktığım kurulda kurul başkanı olumsuz dedi Hemoroid Madde A63-A1 Engelmi benim olumsuz yanıt almamdan itiraz ettim.