Kırmızı Reçete Bekçi Olmaya Engel Midir?

Kırmızı Reçete Bekçi Olmaya Engel Midir?

KIRMIZI REÇETE NEDİR?

Kırmızı reçete ile satılan diğer türlü alımı mümkün olmayan ilaçlar genel olarak psikolojik rahatsızlık yaşayan, ciddi bir şekilde ilerlemiş kanser hastalığı olan ya da ağır hastalık geçiren kişilerin kullanması için verilen ilaçlardır. Kırmızı reçete ile satılmasının sebebi ise bu ilaçların bazılarının uyuşturucu madde içermesidir.

KIRMIZI REÇETELİ LAÇ KULLANIYOR OLMAK BEKÇİ OLMAYA ENGEL MİDİR?

Bekçi ya da Polis alımları Emniyet Genel Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği esas alınarak yapılmaktadır. Polis ya da Bekçi alımlarında adaylardan sağlık raporu istenir. Bu yapılan tarama esnasında ise adayların son iki yıl içerisinde psikiyatri bölümüne muayene olup olmadığına ya da herhangi bir ilaç alıp almadığı kontrol edilir. İncelenen tarama sonucunda ise daha öncesinde psikiyatri geçmişi olan adaylardan epikriz raporu istenir. Bu raporun istenmesinin asıl nedeni ise adayın hangi bölüme hangi doktora gittiğini öğrenmek ve kullandığı ilaçları kontrol etmektir. Kesin sonuç ise doktor kontrolü sonucunda belli olmaktadır.

RUH SAĞLIĞI VE HASTALIĞI BAKIMINDAN;

Ruhsal açıdan sağlam bir birey olması şarttır. Geçmişte yaşadığı bir intihar girişimi, hafif ya da orta derecede olan konuşma bozuklukları daha da önemlisi kişilik bozuklukları olmamalıdır. Bu gibi durumlar öğrenciye engel teşkil etmektedir. Fakat şu ayrıntıda unutulmamalıdır ki son iki yılını hiçbir semptom göstermeden geçiren adaylar sağlam kabul edilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.