Bekçiler Nasıl Görev Yapıyor?

09.05.2019
A+
A-
Bekçiler Nasıl Görev Yapıyor?

Bekçiler, gece sabaha kadar alan ya da bölgenin güvenliğini sağlamakla görevlidir ve bekçi olmayı düşünenler, bekçiler nasıl görev yapıyor sorusunu sormakta, kararı alacağı cevaba göre vermektedir. Bekçilerin görev saati, özel haller dışında genellikle akşam 10 ile sabah 6 saatlerinde arasındadır. Bekçiler, silah taşımak ve gerekli hallerde kullanmak yetkisine sahiptir. Çarşı ve mahalle bekçileri park ve bahçelerin yanı sıra toplu taşıma araçlarının peronlarında, ayrıca cadde ve sokaklarda görevlidir. Bekçiler yardımcı personeldir ve polis ve jandarmaya görevlerinde yardım etmektedir. Bekçiler, genel kolluk güçlerinin müdahalesine olanak olmayan acil ve mecburi hallerde görev almaktadır. Bekçilerin görevleri arasında uyuşturucu madde satanların tespit edilmesi ve yakalanması, yasa dışı bahis ya da kumar oynatan kişi ve yerlerin tespit edilerek bu kişilerin yakalanması, halkın huzurunu bozarak çevreyi rahatız eden kişilerin tespit edilmesi ve gerek duyulduğunda polis ve jandarma tarafından gözaltına alınması vardır.

Kimler Bekçi Olabilir?

Bekçi olabilmek için ilk şart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bekçi olmak için etnik kökenin önemi yoktur. Bekçi olmak isteyenlerin en az lise mezunu olması, boyunun en az 167 santimetre olması, erkeklerin askerlik hizmetini tamamlaması, beden kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması, minimum 18 maksimum 31 yaşında olması, yüz kızartıcı veya terör örgütleriyle ilgili suçlara karışmaması, kamu görevlisi olmasına aykırı bir durumunun bulunmaması, silah taşımak için gerekli olan şartları taşıması gereklidir. Bu şartları taşıyan bekçiler nasıl görev yapıyor denildiğinde ise yaya olarak görev yaptığı ifade edilmektedir. Motorize bekçi yoktur. Tüm bekçiler mesai saatleri içinde yaya olarak devriye gezmektedir.

Bekçi Adaylığının Süresi Kaç Yıldır?

Kişilerin bekçi olarak atanabilmesi için 2 yıllık süre vardır. Yani bekçi adaylarının 2 yıl içinde açılacak olan kursu başarı ile bitirmeleri durumunda valilik tarafından asaleten atamaları yapılmaktadır. Kursta başarısız olanların ilişikleri ise kesilmektedir. Kursların süresi ise maksimum 3 aydır. Bekçi yönetmeliğine göre bucaklarda görevli olan çarşı ve mahalle bekçilerinin birinci sicil amiri bucak müdürü, ikinci sicil amiri ise kaymakamdır. Bekçiler nasıl görev yapıyor sorusunu sorulduğunda ise olağanüstü hallerde gündüz da çalışabilir denilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.