Bekçilik Spor Parkuru

09.05.2019
A+
A-
Bekçilik Spor Parkuru

Bekçi Spor Parkuru Nasıl Olacak?

Eskiden polis olmak; bekçi olmaktan çok daha önemli bir meslekti fakat son zamanlarda bekçilerin toplum düzeninde ne kadar etkili olduğu anlaşıldı ve ardından maaş düzeyleri neredeyse polisler kadar arttı. Bu durumun hemen ardından EGM prosedürüne uygun bir şekilde bekçi alımları yapılmaya başlandı. Artık polisler ile aynı kriterlere sahip olarak bekçi alımları yapılıyor çünkü bekçilerin polislerin üzerindeki birçok yükü aldığı biliniyor. Bekçiler; mahallelerin ve bulundukları semtin güvenliğinden, huzurundan sorumlular. Gece nöbetleri, geri bildirim yapmaları ve olaylara müdahale edecek ekipler ile hızlı bir şekilde iletişime geçerek ortamı organize ediyor olmaları; devletin birçok birimi için rahatlama sağlıyor. Polisler gibi artık bekçiler de mesleğe kabul öncesinde bir spor parkuru ile yeterliliklerini gösteriyorlar. Bekçi spor parkuru nasıl olacak diye düşünen kişiler; polis parkuru ile aynı parkurda yeteneklerini sergileyeceklerini bilmeliler.

Polislere uygulanan alım şartları ile bekçilere uygulanan alım şartları paralellik gösteriyor. İki meslek de efor gerektiren bir meslek olduğu için iki meslek gurubu için de bir spor parkurunun tamamlanması söz konusu. Bekçiler için eski dönemlerde bu gereklilikler aranmadığı için şu anda bekçi spor parkuru nasıl olacak soruları adayların gözünü korkutuyor diyebiliriz.

bekci-parkur

Peki; bekçi spor parkuru nasıl olacak;

  • 72 metre bir parkur söz konusudur,
  • Başlangıç çizgisinden itibaren adaylara ağırlık taşıma görevi verilecek ve verilen ağırlıkları taşıyan kişinin dubaların çevresinden geçmesi beklenecektir. Bu parkur 29 metredir,
  • Ağırlık taşıma parkurunun ardından takla minderinin olduğu parkur gelir bu parkur 14 metredir,
  • Takla minderinin ardından yeniden dubaların olduğu bir parkur karşınıza çıkacaktır burası da 29 metredir,
  • Parkur 7 istasyondan oluşur ve her istasyonda farklı bir bedensel hareketlilik söz konusudur.

Parkur fotoseller ile kontrol edilmektedir. Parkurun bitirilmesi için minimum bir süre belirlenmiştir. Örneğin; 110 saniye içinde bu parkurun bitirilmesi ön görüldüyse 110 sn yapmanız halinde 100 puan alırsınız. 100 saniyede yapmanız halinde 90 puan alırsınız. Puanlamayı ise adayların toplam olarak parkuru bitirme süreleri belirlemektedir. Bu nedenle parkur öncesinde adaylar kondisyon çalışmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.