Bekçilerin İzin Günü Var mı?

10.05.2019
A+
A-
Bekçilerin İzin Günü Var mı?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için başvuru yapmaya hazırlananlar, genelde bekçilerin izin günü var mı sorusunu sormaktadır. Bekçilerin izinsiz çalışması söz konusu değildir ancak bekçi olmak isteyenler esnek çalışma saatlerinin olduğunu bilmelidir. Bu esnek çalışma saatleri şehirden şehre, ilçeden ilçeye göre değişmektedir. Bekçilerin 12/36 çalışması yönünde kesin bir çalışma sistemi yoktur. Ancak genellikle çarşı ve mahalle bekçilerinin çoğunluğu 12 saat süresince ve gece çalıştığı görülmektedir. Emniyet teşkilatında görev yapanların stresli, yoğun ve esnek çalışma saatleri olan bir sisteme ayak uydurması gereklidir. Böyle bir sisteme uyum sağlayamayacağını düşünenlerin çarşı ve mahalle bekçiliğine başvurmaması tavsiye edilmektedir. Çarşı ve mahalle bekçileri, polis ve jandarma gibi genel güvenliği sağlayan, silahlı bir şekilde görev yapan, gerekli olduğunda suçluları tutuklayabilen, yasal hakları devlet tarafından korunan güvenlik personelidir.

Bekçiler Hangi Saatlerde Çalışır?

Çarşı ve mahalle bekçilerinin çalışma saatleri gecedir. Olağanüstü şartlar dışında ve bağlı oldukları mülki amirin kararı haricinde bekçilerin çalışma saatleri genel olarak gün batımından gün doğumuna kadardır. Bekçiler İstanbul’da genellikle saat 19:00 ile 07:00 arasında 12/36 çalışma sistemine göre görev yapmaktadır. Yani 12 saat görev 36 saat dinlenmedir. Ancak İstanbul’un bazı ilçelerinde polis sayısının yetersiz olması nedeniyle 12/36 çalışma saatinin olmadığı bilinmelidir. Bu tür ilçelerdeki bekçiler 6 gün çalışıp bir gün izin yapmaktadır. Yani 6 gün 12 saat çalışan bekçiler haftada bir gün izinlidir. Dolayısıyla bekçilerin izin günü var mı denildiğinde izinsiz bir çalışma sisteminin olmadığı bilinmelidir.  Sakarya’da görevli bekçiler de 6 gün görev yapıp 1 gün izin kullanmaktadır. Günlük çalışma saati ise 12’dir.

Tüm İllerde Bekçilerin İzin Günü Var mı?

Tüm illerde bekçilerin haftalık izinleri vardır. Örneğin Mersin’deki görevli bekçi, Mersin’de genellikle bekçilerin çalışma saatleri 12/36’dır. Adana’nın Ceyhan ilçesinde bekçiler saat 20.00 ile 06.00 arasında görev yapmaktadır. 6 gün çalışan bekçi bir gün izin kullanmaktadır. Antalya’da saat 21:00’dan sabah 05:00’a kadar 6 gün çalışılmakta, bir gün izin yapılmaktadır. Hatay’ın çalışma saatleri ise 22:00 ile 06:00 saatleri arasında 6 gündür. Buradaki bekçiler de haftalık bir gün izin yapmaktadır. İzmir’de de 6 gün 12 saat görev yapan bekçiler hafta içi bir gün izinlidir. Genel anlamda bakıldığında bekçilerin izin günü var mı sorusunun cevabı, bekçilerin mutlaka bir gün izin yaptığı şeklindedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. HicKimsee dedi ki:

    Küçük illerde zaten yatıyo adamlar 😀