Bekçilerin Net Maaşı Ne Kadar?

11.05.2019
A+
A-
Bekçilerin Net Maaşı Ne Kadar?

Bekçilik müessesesi, çarşı ve mahalle bekçileri olarak yeniden hayata geçirilmiştir ve bu müessesede görev yapmak isteyenlerin sordukları sorular arasında bekçilerin net maaşı ne kadar sorusu gelmektedir. Bekçilerin maşı her yıl memur maaşlarına gelen zam oranı kadar artmaktadır. Bekçiler, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmaktadır ve ilçelerde ilçe emniyet müdürünün emrinde çalışmaktadır. Jandarma bölgelerinde ise jandarma ilçe komutanına bağlıdır. İllerde ise bağlı oldukları amir, o ilin en büyük mülki amiri olan valilerdir. Dolayısı ile bekçilerin hangi saatler arasında çalışacaklarına, olağanüstü durum olduğunda bekçilerden yararlanılıp yararlanılmayacağına vali karar vermektedir. Bekçilerin üniforması kahverengidir. Sivil bekçi söz konusu değildir. Bekçi olmak için en az lise mezunu olmak gereklidir ve bekçilerin görev saatleri güneş batımından gün doğana kadardır.

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Çarşı ve mahalle bekçilerinin yetkileri polis ve jandarma ile aynıdır ancak maaşları farklıdır. 2019 yılında bekçilerin net maaşı ne kadar denildiğinde, lise mezunu olan yeni bekçilere 3 bin 970 TL, üniversite ya da lisans mezunu olan bekçilere ise 4 bin 2 TL maaş verildiği söylenebilmektedir. Eşi çalışmayan bekçiler, aylık 248 TL ilave ödeme almaktadır. Eşi çalışan bekçiler bu ilave ücretten yararlanamaz. 6 yaşından yani 72 aydan küçük tık çocuklu bekçiler 58 TL ilave ödeme almaktadır. 72 aydan büyük çocuklar için ilave ödeme 29 TL’dir. Yeni alınan net maaşın üzerine bu rakamlar eklenmektedir. Bekçiler, silah taşıma ve kullanma yetkisi olan güvenlik personelidir. Her ne kadar “yardımcı hizmetler” kapsamında yer alsalar da görevi esnasında ve görevli olmadığı zamanlarda silah taşıyabilmektedir. Ancak bekçilerin ceza yazma yetkisi yoktur. Buna karşı suçu önleme hakları vardır.

Bekçiliğe Nasıl Başvurulur?

Bekçiliğe başvuru yapmak için İçişleri bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan linke girilmeli, orada belirtilen önergelere dikkat edilmelidir. Bekçiler göreve başlamadan önce belli bir eğitime tabi tutulmaktadır. Eğitimleri başarı ile tamamlayanlar bekçi olarak görev başlamaktadır. Görev sırasında verilen tüm teçhizatlar demirbaş olarak zimmetlidir. Kaybolması durumunda bekçiden tahsil edilmektedir. Bekçilerin net maaşı ne kadar denilirken bu hususların da göz ardı edilmemesinde yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tayfun dedi ki:

    Tek istediğim şey bir askeri personel olmak veya güvenlik personeli olmak polis bekçi vs ama renk körlüğüm için olamıyorum bir bekciňin veya bir masa başındaki polisin renk körlüğü ne işine yarar bilmiyorum ve su an hayalimdeki meslegimi olamıyorum

    1. alpagu dedi ki:

      maalesef tayfun geçmişten bu yana renk körü olan bir kişi olamıyor