Psikiyatriye Giden Uzman Olabilir mi?

12.05.2019
A+
A-
Psikiyatriye Giden Uzman Olabilir mi?

Psikiyatriye Giden Uzman Olabilir mi?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman personel olabilmek izin bazı şatlar vardır ve uzman onbaşı ya da uzman çavuş olmak isteyen ancak geçmişte psikiyatrik tedavi görenler, psikiyatriye giden uzman olabilir mi sorusunun cevabını araştırmaktadır. Psikiyatri geçmişi uzun olanların sorun yaşaması söz konusudur. Ayrıca kırmızı ve yeşil reçeteli ilaç kullananların başvurularının reddedilmesi de ihtimal dahilindedir. Ancak uyku sorunu olan ya da sınav stresi nedeniyle antidepresan ilaç kullananlarla ilgili böyle bir sorun görülmemektedir. İntihar girişimi ve benzeri psikolojik sorunlar nedeni ile kullanılan ilaçlar ise sıkıntılıdır. Ancak doğrudan eleme yoktur. Hekim ayrıntılı bir şekilde muayene etmektedir. Uzman erbaşlığa başvuru için askerlik şartı aranmamaktadır. Askerliğini yapmamış olanların da uzman erbaşlık için başvuru yapma imkanı vardır.

Psikiyatriye Tedavisi Görmüş Ulan Uzman Erbaş Olabilir mi?

Uzman erbaş olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olunması, en az lise ve dengi okul mezunu olunması ya da yurt dışındaki dengi bir okuldan diplomanın bulunması gereklidir. Başvuru sırasında 20 yaşından gün alınması ve 27 yaşının bitirilmemiş olması şarttır. Uman erbaş olmak isteyenlerin seçme sınavlarını başarı ile geçmesi, sevk edildikleri hastanelerden “Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur” şeklinde ifade bulunan sağlık raporu alınması da kuraldır. Başvuranlarda en az 164 cm boyunda olması şartı da aranmaktadır. Bunların yanı sıra güvenlik soruşturmasından da sorunsuz bir şekilde geçilmesi önemlidir. Taksirli suçlar dışında olmak şartıyla diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemelerce otuz günden daha fazla süre cezaevinde yatılmamış olunması da istenen şartlar arasındadır. Bunların haricinde psikiyatrik geçmişe de dikkat edilmektedir. Psikiyatriye giden uzman olabilir mi sorununa hekimin vereceği rapor doğrultusunda karar verileceği cevabı verilmektedir.

Hangi İlaçlar Uzman Olmaya Engeldir?

Uzan erbaş olmayı engelleyen bazı ilaçlar vardır. Örneğin dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunanlara ve ağır depresyon tedavisi görenlere psikiyatrik ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların belli bir süre kullanılması gereklidir. Bu ilaçlar uyuşturucu sınıfında olmasa da yeşil reçete ile satılmalarından dolayı uzman olmak isteyenlerin önünde engel olarak durmaktadır. Kişinin kendine zarar verme girişimi de uzmanlığa engel teşkil etmektedir. Dolayısıyla psikiyatriye giden uzman olabilir mi denildiğinde genellikle evet denilmekle birlikte kesin karar yapılacak olan muayene sonrasında verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Uğur dalgın dedi ki:

    Uzman çavuş başvuru yaptım haber almadım