Uzman Çavuşluktan Memuriyete Geçiş Var mı?

13.05.2019
A+
A-
Uzman Çavuşluktan Memuriyete Geçiş Var mı?

Uzman çavuşlar görev yaparken devlet kadrolarına geçme konusunda çeşitli sorular sorulmaktadır ve sıklıkla uzman çavuşluktan memuriyete geçiş var mı sorusu sorulmaktadır. Bu konu ile ilgili Devlet Personel Başkanlığı 1999 yılında bir tebliğ yayınlamıştır. Tebliğde, uzan çavuşların kendi istekleri ile görevden çekilmeleri durumunda memur kadrolarına atanabildikleri ifade edilmiştir. Ancak uzman çavuşların memur kadrolarına atanmalarının bir zorunluluk olmadığı da belirtilmiştir. Kamu kurumlarının ihtiyaç duymaları halinde istifa etmiş olan uzman çavuşları koruma ve güvenlik kadrolarında ya da kurumların görevde yükselme yönetmeliklerinde belirlenen diğer kadrolara atamaları söz konusudur. Uzman çavuşların diğer kadrolara da KPSS sınavına girmeden atanmaları da mümkündür. Ancak atamanın yapılabilmesi için kurumun açıktan atama prosedürünün eksiksiz olarak yerine getirilmesi gereklidir.

Uzman Çavuşluktan Memuriyete Nasıl Geçilir?

Uzman çavuşların memuriyete geçebilmeleri için en az iki yıl boyunca uzaman çavuş olarak çalışma zorunluluğu vardır. Uzman çavuş kadrolarından memur kadrolarına naklin mümkün olmadığı bilinmelidir. Atama konusunda devletin yayınladığı yönetmelik nettir. Uzman çavuşluktan memuriyete geçiş var mı denildiğinde bu yönetmelikte yer alan maddelerin iyi incelenmesi gereklidir. Uzman Erbaş Kanunu’na göre istihdam edilen uzman çavuşların, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na tabidir ve bu nedenle diğer personel kanunlarına tabi olan kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanmaları söz konusu değildir. Bunların atanabilmeleri için yürürlükteki Başbakanlık genelgelerine göre açıktan atama izninin alınması gereklidir. Ayrıca, 3269 sayılı Kanuna tabi olan personelin KİT’lerdeki sözleşmeli personel pozisyonlarına sınavsız atanabilmelerine yönelik herhangi bir düzenleme yoktur. Bu nedenle uzman çavuşların KİT’lerle bağlı kuruluşların sözleşmeli personel pozisyonlarına sınavsız bir şekilde atanmaları mümkün değildir.

Uzman Çavuşluktan Memuriyete Geçiş Yolu Nedir?

KPSS’ye katılarak başarılı olan uzman çavuşların bu sınava yönelik hükümlerle, ilgili prosedür çerçevesindeki bir kadro ve pozisyona atanmaları mümkündür. Kamu kuruluşlarına ve kurumlarına personelin alınması, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkisindedir. Bu nedenle daha önce uzman çavuş olarak görev yapmış ve bu görevlerinden istifa etmiş olanların Devlet Personel Başkanlığı tarafından herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla uzman çavuşluktan memuriyete geçiş var mı sorusu sorulduğunda, bunun belli şartlarının bulunduğunu söylemek mümkündür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ali alma dedi ki:

  Ben ayın 24unde mülakata girdim kazandım Sağlık raporumu aldım ne zaman çağırırlar beni

  1. alpagu dedi ki:

   merhaba ali kurs yerlerindeki kursiyerler mezun oldukça yeni kursiyerleri çağıracaktır. bu belki 1 ay belki 6 ay net bir şey diyemeyiz

 2. Mehmet Ali dedi ki:

  Yararlı bilgi teşekkürler.