Yanık İzi Polisliğe Engel mi?

14.05.2019
A+
A-
Yanık İzi Polisliğe Engel mi?

Polis olabilmek için sağlık ve görüntü konusunda bazı şartlar vardır ve bu nedenle polisliğe başvurmak isteyenler yanık izi polisliğe engel mi sorusunun cevabını araştırmaktadır. Polis adayları, sağlık kurulundan rapor almalıdır. Alınan raporlara hangi işlemlerin yapılması gerektiği de Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenmiştir. Bilindiği gibi polislerin yazlık kıyafetleri kısa kolludur ve yazlık üniforma giyildiğinde görülmeyen yara ve yanık izlerinin yanı sıra dövmeler de polis olmaya engel teşkil etmemektedir. Ayrıca 4, 5 ve 6. derecedeki kellik ile ilaç kullanılmasına gerek olmayan tiroit fonksiyon bozuklukları polis olmak için engel değildir. Çocukluk çağlarında sıcak suyun devrilmesi sonucunda oluşan yanık izleri genellikle polis olmak isteyenlerin önünde büyük bir sorun halinde durmaktadır. Ancak sorunu kişilerin kendisi yaratmaktadır.

Yanık İzi Nerede Görünürse Polisliğe Engel Olur?

Polis olabilmek için yanık izinin yeri önemlidir. Vücut bütünlüğünü bozacak derecede yanık izlerinin doğrudan elenme nedeni olduğu açıktır. Ancak vücut bütünlüğünü bozmayan, hareketlerde herhangi bir kısıtlamaya neden olmayan yanık izleri genelde sorun edilmemekle birlikte polisin kolaylıkla tespit edilmesini sağlaması ve yazlık kıyafet giyildiğinde görünüm görünmemesine göre değişmektedir. Yazlık üniforma giyildiğinde kollarda görülen yanık izleri, polis adaylığından elenme nedenidir. Vücut bölgesinde olan yanık izleri ise görünmediği için elenme nedeni olmamaktadır. Dolayısıyla yanık izi polisliğe engel mi denildiğinde izin görünür olup olmadığına dikkat etmek gereklidir. Küçük boyutlarda olan ve vücudun görünmeyen bölgelerinde bulunan yanık izleri için endişelenmeye gerek yoktur. Mülakata girilmeden önceki sağlık kontrolü sırasında hekim yanık izini değerlendirerek adayın elenip elenmediğini belirlemektedir.

Yanık İzi Nerede Olursa Polisliği Engeller?

Emniyet Teşkilatı sağlık Şartları Yönetmeliğinde sadece yara ve yanık izleri yer almamaktadır ancak vücudunda yara izi olan adaylar, sağlık kontrolü sırasında yanık izi polisliğe engel mi sorusunu sormaktadır. Kolunda, elinde, yüzünde, kısaca vücudunun görünen herhangi bir yerinde yanık izinin bulunması, polislik mesleğini yapmaya engel bir durumdur. Bunların yanı sıra cerrahi müdahale olmadan düşen böbrek taşlarının yanı sıra sağlık yönetmeliğine göre tek başına rahmin olmaması da polisliğe olmaya engel bir durum yaratmamaktadır. Ayrıca 0 ile 10 derece omurga eğriliği bulunanların da polis olmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Gökhan Cellat dedi ki:

  Yanağımda küçük bir yanık izi mevcut. Durumumun engel olup olmadığını nasıl teyit ettirebilirim.
  Eğer engel oluşturur ise Cerrahi estetik müdahale ile bunu düzeltsem sanırım sorun kalmayacaktır.

 2. Meltem dedi ki:

  Gökhan Bey, benim de kolumda yanık izi var. Estetik yaptırsam sorun Olmaz mı

  1. Hasret dedi ki:

   Benim kızımın çenesi nin kenarında yanıktan dolayı biraz büzüşme var onu estetik ile düzelttirirsek poliss olabilirmi

   1. admin dedi ki:

    Evet estetik ile düzeltilebilirse olma ihtimali var.