Bekçilik Spor Mülakatı Nerede Yapılıyor?

15.05.2019
A+
A-
Bekçilik Spor Mülakatı Nerede Yapılıyor?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyenlerin bekçilik spor mülakatı nerede yapılıyor sorusunu sorduğu bilinmektedir. Spor mülakatının yapıldığı yer Ankaranın Gölbaşı ilçesindeki merkezdir. Bu merkezdeki spor alanı, başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabındaki son dubanın bulunduğu yere kadar olan alan 29 metre uzunluğundadır. Ağırlıkların başında yer alan duba ile takla minderinin başında bulunan duba arası ise 14 metre enindedir. Takla atma minderinin başında bulunan dubayla itiş çizgisine kadar 29 metre uzunluğundaki toplam 7 istasyonla 72 metre uzunluğunda olan bir parkurdan meydana gelmiştir. Fiziki Yeterlilik Sınavı sırasında bekçi adayının yaptığı sürenin takibi, fiziki yeterlilik sınav komisyonu ve sınava katılan bekçi adayınca görülebilecek şekildeki dijital fotoselli süre ölçerle yapılmaktadır.

Bekçilik Spor Mülakatında Neler Yapılır

Bekçilik spor mülakatında aylara ilk olarak grup halinde fiziki yeterlilik parkuru tanıtılmaktadır. Adaylara parkur tanıtılırken ya da sınav sırasında meydana gelebilecek sakatlıktan fiziki yeterlilik sınav komisyonunun sorumlu olmadığı bilinmelidir. Bekçilik spor mülakatı nerede yapılıyor denildiğinde mülakatın nasıl yapıldığının da bilinmesinde yarar vardır. Ankara Gölbaşındaki polis Eğitim Merkezinde yapılan bekçilik spor mülakatında “başla” komutunun verilmesinin ardından adayın başlama çizgisini geçmesi ile birlikte sürenin başladığı bilinmelidir. İlk etapta jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa ve sola çift ayakla sıçrama hareketinin yapılması gereklidir. Buradaki sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm, genişliği 20 cm’dir. Sıçrama tahtasının ayakları ise 52 cm enindedir. Tek ayakla yapılan hareket sıçrama hareketi olarak sayılmamaktadır. 5 sıçrama hareketinden bir tanesini bile kurallara uygun olarak yapmayan aday diskalifiye edilmektedir.

60 Puan ve Altı Başarısız mı Sayılıyor?

Çarşı ve mahalle bekçiliği adaylarının fiziki yeterliliklerini ölçmeye yarayan spor mülakatında denge, kondisyon, atiklik, çabukluk ve esneklik açısından uygunlukları ölçülmektedir.Bekçi adaylarının başarılı olarak değerlendirilmeleri için erkek adayların parkuru 50 saniye içinde tamamlamaları esastır. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha az sürede tamamlayan erkek adaylara 100 tam puan verilmektedir. 60 puanın altında alan adaylar başarısız sayılmaktadır. Fiziki yeterlilik sınavında 60 puanın altında kalan adaylara “0” sıfır puan verilmektedir. Başarısız adaylarla ilgili “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz”  kararı verilmektedir. Başarısız olan adayların sözlü sınavına geçmeleri mümkün değildir. Bu nedenle bekçilik spor mülakatı nerede yapılıyor sorusundan önce Ankara Gölbaşı’ndaki mülakatta yüksek puan almak için önceden sıkı bir çalışma içine girilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Salim dedi ki:

    Spor mülakatları zaten kolay oluyor, pek takmıyorlar ama yine de dikkatli olmak lazım. Başarılar herkese.

  2. Cihan dedi ki:

    Mülakata toy çıkmamak lazım. Yoksa sıkıntı yaşar insan