Bel Fıtığı Polisliğe Engel Midir?

02.05.2020
A+
A-
Bel Fıtığı Polisliğe Engel Midir?

İnsanların günlük yaşantılarında gerçekleştirdikleri ters hareketler ve ağır kaldırma işlemleri yüzünden bel bölgelerinde kalıcı olan hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu kalıcı hasarların en başında bel fıtığı gelmektedir ve günümüzde bel fıtığı rahatsızlığı olan oldukça fazla vatandaş bulunmaktadır. Ülkemizde popüler bir meslek dalı olan polislik mesleği ise alım yaparken adayların sağlık durumlarına ve sağlık raporlarına oldukça dikkat etmektedir. Bu nedenle polis olmak isteyen polis adayı vatandaşların aklına bel fıtığı polislik mesleğine engel midir sorusu gelmektedir. Bu yazımızda sizlerle bel fıtığı rahatsızlığının polislik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Bel fıtığı hastalığı bireylerin günlük hayatta yaptığı ani hareketler, ters hareketler ve ağır eşyalar kaldırmaları ile meydana gelen hastalıktır ve bel fıtığı hastalığı insanların günlük yaşantısını oldukça etkilemekte ve bel bölgesini kitleyen bir rahatsızlıktır.

Bel fıtığı olan polis olabilir mi?

Polis adaylarının başvuru yapabilmeleri için önceden sağlık raporlarını sadece kabul edilen yerlerden almaları gerekmektedir. Sağlık raporunun fiziksel durum bölgesinde yer alana fiziksel yeterlilik kısmına göre polis adayının polislik mesleğine uygun olup olmadığı belirlenmektedir ve bel fıtığının polislik mesleğine engel olup olmadığı yönetmelikte şu maddelerle bildirilmiştir.

  • Omurga ve omurgada bulunan ek parçaların gevşekliği, disk patologisii boyun ve göğüs bölgesine bulunan fıtıklar ve sinirlerin sıkışmaları gibi durumlar polislik mesleğine engeldir.
  • Omurga bölgesinde bulunan ek bölgelere, omurga bölgesinde buluna spiral kanallara ve omurgaya yapılmış olan cerrahi işlemler polislik mesleğine engel oluşturmaktadır.

Polisliğe kabul yönetmeliğinde bulunan yukarıdaki maddelere göre bel fıtığı rahatsızlığı polislik mesleğine direkt olarak engel teşgil oluşturmaktadır. Bu engelin nedeni bel fıtığı rahatsızlığının kişinin hareket kabiliyetini yüksek ölçüde engellemesidir ve polislik mesleği yüksek hareket kabiliyeti gerektiren bir meslektir. Ancak yönetmeliğe göre istisnai bir durum vardır. Bu durum da polis adayında olan bel fıtığına herhangi bir cerrahi işlem yapılmamış olması ve fıtık seviyesinin kişinin günlük hareket kabiliyetini engellemeyecek seviyede olması gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlerle bel fıtığı rahatsızlığının polislik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirmeler yaptık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.