Göz Tembelliği Askerliğe Engel Mi?

01.05.2020
A+
A-
Göz Tembelliği Askerliğe Engel Mi?

Ülkemizdeki erkek nüfusunun neredeyse hepsi askerlik görevi yapmak zorundadır ya da görevini yerine getirmiştir. Askerlik Türkiye Cumhuriyeti’nde zorunlu bir vatani görev olmasına rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri orduya asker alırken alınacak asker adayının sağlık durumunu ön planda tutmak zorundadır. Bazı asker adayları yaşadıkları bazı sağlık problemleri nedeniyle askerlikten muaf tutulabilmektedir. Askerliği gidecek olan vatandaşın askerliğe uygun olup olmadığı askeri hastaneler tarafından incelenir, tespit edilir ve raporlanır. Bu yazımızda sizlerle göz tembelliği hastalığının askerlik görevine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Göz Tembelliği Asker Olmaya Engel Mi?

Göz tembelliği rahatsızlığı göz yapısında ve gözde bulunan sinir sistemlerinde herhangi bir yapısal problemin bulunmadığını fakat iki gözünde aynı görüş kapasitesine sahip olmadığını yani bir gözün diğer göze nazaran daha düşük görme kapasitesine sahip olduğu rahatsızlığın adıdır. Günümüzde göz tembelliği rahatsızlığı üç farklı kategoride incelenmektedir. Bu kategoriler ise şunlardır:

1- İki gözde de bulunan kırmaların birbirine eşit olmaması veya iki gözde de normalinden daha fazla kırma bulunması kırma kusuru olarak adlandırılır.
2- Her iki gözünde birbirinden farklı açılara sahip olması ve açılarda meydana gelen kayma şaşılık kusuru olarak adlandırılır.
3- Katarakt, göz bebeğine kadar gelen göz kapağı, korneada oluşan leke ise diğer göz tembelliklerine verilebilecek örneklerdir.
Askerliğe alımlarda sadece askeri hastanelerin vereceği rapor kabul edilmektedir ve asker adaylarının göz muayanesi askeri hastanelerde yapılmaktadır. Göz sağlığı testi askeri hastanelerde üç farklı aşamada yapılmaktadır ve bu aşamalar adayların gördüğünü okuyabilme testi, asker adayı gözlük kullanıyorsa gözlüğün derece testi ve makine testleridir.
Göz derecesi çok fazla yada görme yeteneği çok düşük olan vatandaşlar askeri hastane raporlarına göre askerlik görevlerinden muaf olmaktadırlar. Gözlük kullanan asker adayı vatandaşların her iki gözünün derecesi 7 numaradan fazla ise aday askerliğe elverişli değildir ve askerlik görevinden muaftır. İki gözün derecesi 14 numaradan yüksek ise asker adayları yine askerlikten muaf olmaktadır.
Göz tembelliğinin askerliğe muaf olup olmadığı yapılacak testlere ve göz tembelliğinin derecesine göre belirlenmektedir. Göz tembelliği kişinin görme yetisine yüksek ölçüde engel oluyorsa o kişi askerlikten muaf olmaktadır ancak bu sadece askeri hastanelerde tespit edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.