Hemoroid Bekçiliğe Engel Mi 2020 Şartları

30.04.2020
A+
A-
Hemoroid Bekçiliğe Engel Mi 2020 Şartları

Ülkemizde bekçilik mesleğinin çıkması ile birlikte birçok vatandaş bekçi olmak için gerekli olan şartları araştırmaya başlamış ve başvuru yapmaya başlamışlardır. Bekçilik mesleği bir saha mesleği olduğu için başvuru yapacak olan bekçi adaylarının sağlık durumları ve belirtilen yerlerden rapor almaları oldukça önemlidir. Bugünki yazımızda sizlerle hemoroid halk arasında basur hastalığının bekçilik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Bekçilik alımı için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kriter olarak kabul ettiği sağlık şartları geçerlidir ve hükümler EGM’nin sağlık şartlarına göre uygulanır. Buna göre bekçi adayının mesleğe uygun olup olmadığı belirlenir ve olumlu rapor alan bekçi adayları bir sonraki aşama olan sınav sürecine geçebilirler. Hemoroid hastalığının bekçilik mesleğine engel olup olmadığını da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağlık şartları kısmında bulabilirsiniz. İşte Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağlık şartlarına göre hemoroid yani basur hastalığının bekçilik mesleğine engel olup olmayacağının cevabı:

Bekçi adayları ön başvuru, başvuru, mülakat ve sağlık kontrolü gibi mesleğe kabul edilmeden önce birçok aşamadan geçmeleri gerekmektedir. Sağlık testinde hemoroid diğer adıyla basur, anal fistül ve anal fissür gibi hastalık bulunan bekçi adayları bekçilik mesleğine kabul edilmezler. Yani hemeroid, anal fistül ve anal fissür gibi hastalıklar bekçilik mesleğine engel olmaktadır. Ancak daha önceden bu hastalığı ilaç veya cerrahi operasyonla atlatmış hastaların bekçilik mesleğine kabul edilecekleri belirtilmiştir.

Hemoroid Hastalığına Sebep Olabilecek Bazı Durumlar:

  • Bağırsak alışkanlıklarındaki bazı değişiklikler bu hastalığa neden olabilmektedir.
  • Bisiklet sürmek ve ata binmek gibi sıkça yapılan bazı etkinlikler bu hastalığa neden olabilmektedir.
  • Sürekli oturmayı gerektiren meslek grupları bu hastalığa neden olabilmektedir.
  • Yoğun alkol tüketimi bu hastalığa neden olabilmektedir.
  • Kalın bağırsak bölgesinde oluşan tümöler ve kalın bağırsak kanseri hemoroid hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Hemoroid Hastalığının Belirtilerinden Bazıları İse Şunlardır:

  • Rektal kanama bu hastalığın en önemli belirtilerinden biridir.
  • Makatta belirgin olan şişlik.
  • Makatta meydana gelen kaşıntı.
  • Makata bölgesine oluşan akıntı ve ıslaklık.
  • Makatta oluşan ağrı.

Hemeroid hastalığının belirtileridir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.