Fıtık Bekçiliğe Engel Mi?

03.05.2020
A+
A-
Fıtık Bekçiliğe Engel Mi?

Bekçilik mesleği son günlerde popüleritesini oldukça arttırmış mesleklerden birisidir. Devletin bekçi alımları yapacağını açıklamasının ardından birçok kişi bekçilik için başvurular yapmaya başlamış ve bekçilik için gerekli olan şartları araştırmaya başlamıştır. Bu yazımızda sizlerle fıtık rahatsızlıklarının bekçilik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Fıtık rahatsızlığı insanlarda en çok bel ve kasık bölgesinde görülür. Bel fıtığı rahatsızlığı bireylerin günlük yaşamında yaptıkları bazı ters hareketler, ani hareketler ve ağır yükler taşıması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır ve bu hastalık insan yaşantısında kalıtsal hasarlar bırakır. Günümüzde gelişen teknoloji ve modern tıp sayesinde bel ve diğer bölgelerde oluşan fıtık rahatsızlıklarına cerrahi müdahale ile tedavi işlemleri yapılabilmektedir.

Bekçiliğin Sağlık Şartları Neler?

Bekçilik mesleğine yapılan ve yapılacak olan alımlarda sadece belirli yerlerden alınacak olan sağlık raporları istenmektedir ve bekçilik mesleğine yapılacak olan alımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı ve polislik mesleği için gerekli olan şartlar bekçilik mesleği için de geçerli olmaktadır. Bu yönetmeliklere göre bekçi alımlarında tıpkı polislikte olduğu gibi yönetmelikte belirtilen A bendi geçerli olmaktadır. A bendinin dışında kalan bölümler ise elenme nedeni olarak kabul edilmektedir.

Yönetmelikte yer alan maddeye göre belinde fıtık bulunan adaylar bekçilik mesleğine kabul edilmemektedirler. Omurga ve omurga disklerine bulunan bağ, destek dokusu, sinir ve kasların gevşeklikleri, boyun ve göğüs bölgelerinde bulunan fıtıklar, disk patolojisi ve sinir sıkışmaları bekçilik mesleğine engeldir. Ayrıca belirtilen rahatsızlığa sahip olan ve cerrahi müdahale ile bu rahatsızlıkları atlatmış olan adaylarında bekçilik mesleğine yaptığı başvurular kabul edilmeyecektir.

Kasıkta bulunan fıtıklar için durum bel fıtığı gibi değildir. Kasığında fıtık bulunan bekçi adaylarının mesleğe kabulü yapılmamaktadır. Ancak daha önce kasığında fıtık bulunan ve ve cerrahi operasyon ile kasığında bulunan fıtık rahatsızlığından kurtulmuş olan vatandaşlar için bekçilik mesleğine alımlarda herhangi bir problem oluşmamaktadır ve yönetmelikte şu madde ile bilgilendirilmiştir.

Tam olarak şifa bulmuş komplikasyonsuz hiatal, diyafragmatik, kasık ve diğer bölgelerde bulunan fıtıklar cerrahi operasyon ile tedavi edilmiş ise adaylar sağlam kabul edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.