Şaşılık Askerliğe Engel Mi 2020 Askerlik Göz Muafiyetleri

04.05.2020
A+
A-
Şaşılık Askerliğe Engel Mi 2020 Askerlik Göz Muafiyetleri

Askerlik görevi 20 yaşını doldurmuş olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeklere askere alımları zorunlu ve bedelli askerlik dahi olsa bütün erkek vatandaşlar en az 21 gün askerlik görevlerini yapmaktadırlar. Askerlik görevi için Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği kurallar geçerlidir ve yönetmelikler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanır. Askerlik için askerlerin sağlık raporları oldukça önemlidir ve her asker adayı başvuru yapmadan önce sadece askeri hastaneler tarafından yapılan sağlık testine girmek zorundadır. Bir çok konuyu kapsayan sağlık testinde en çok dikkat edilen konular fiziksel yeterlilik ve görme sağlığıdır. Bu nedenle gözünde herhangi bir rahatsızlık bulunan vatandaşlar sıkı bir araştırma içerisindedir. Bu yazımızda sizinle şaşılık rahatsızlığının askerlik görevine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Göz organında bulunan bu rahatsızlık asker adaylarının askerlik görevlerini yapmasını bazı durumlarda engelleyebilmektedir. Bazı derecede ise bu rahatsızlık askerlik görevinde hiçbir problem ortaya çıkarmamaktadır. Şaşılık rahatsızlığının derecesi askeri hastanelerde yapılacak olan göz testi sonucuna göre belirlenmektedir ve şaşılığın askerlik görevine engel olup olmadığı sağlık testinizi yapan doktorlar tarafından belirlenecektir.

Hangi Göz Kusurları Askerden Muaf Tutar?

Gözlerde oluşan şaşılık rahatsızlığı göz tembelliği hastalığı grubuna girmektedir ve göz rahatsızlıkları arasından en çok görülen rahatsızlıklardan birisidir. Genelleme yapmak gerekirse şaşılık rahatsızlığı askerlik görevinde bireylere herhangi bir sorun çıkarmamaktadır fakat bazı durumlarda bireyler şaşılık hastalığı yüzünden askerlikte oldukça büyük sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Eğer birey odaklanmada da büyük sıkıntılar yaşıyor ise bu durumda o kişinin askerlik görevini yapmasına engel olacaktır. Ayrıca göz dereceleri toplamda 14 numarayı geçen bireylerde askerlikten muaf olabilmektedirler.

Askerliğe yapılacak olan alımlarda yalnızca askeri hastanelerin yapacağı testler ve askeri hastanelerin vereceği sağlık raporları geçerlidir. Bu hastanelerde göz yeterliliği testi üç aşamada incelenir ve bu aşamalar okuyabilme testi, eğer asker adayı gözlük kullanıyorsa gözlük numarasının ölçümleri ve yapılan rutin makine testleridir.

Bugün ki yazımızda sizlerle şaşılık rahatsızlığının askerlik görevine engel olup olmayacağı hakkında bilgilendirme yaptık. Şaşılık rahatsızlığı genel olarak askerlik görevine engel oluşturmasa da bazı durumlarda asker adayları şaşılık rahatsızlığı yüzünden askerlikten muaf olabilmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Emir dedi ki:

  Sağ gözümde saslik ve titrme var askerliğe tabi olurmuyum

  1. admin dedi ki:

   Olabilirsinizde olmayabilirsinizde doktora bağlı. Yapılacak testin ardından karar verilir.

   1. Akif dedi ki:

    Merhaba benim sol gozumde yuzde 70 görme kaybı ve şaşılık var askerliğe engel olur mu bu durum