Kolunda Jilet İzi Olan Polis Olabilir Mi?

05.05.2020
A+
A-
Kolunda Jilet İzi Olan Polis Olabilir Mi?

Polislik mesleği ülkemizde birçok vatandaşımızın olmayı hayal ettiği mesleklerden biridir. Polislik mesleği devlet görevlisi statüsüne dahil olan bir meslek grubu olduğu için birçok vatandaş tarafından tercih edilmektedir. Ancak polislik mesleği devleti temsil ettiği için devlet polis alımı yaparken birçok konuya dikkat ve özen göstermektedir. Polisler vatandaşlarla direkt olarak temas halinde olduğu için ve devletin güvenliğinden sorumlu oldukları için polis olmak için bazı gerekli şartlar vardır. Bu yazımızda sizlerle polis olmak için vücudun herhangi bir yerinde jilet kaynaklı bir izin polislik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Jilet izi polisliğe engel midir?

İlk olarak jilet izi genellikle vücutta kollarda bulunur ve halk tarafından vücudunda jilet izi bulunan insanlar psikolojik olarak sorun yaşamış olarak betimlenirler. Jilet izleri olan vatandaşlar bu nedenle halk arasında normal olarak karşılanmaz. Bu nedenle jilet kaynaklı izler polislik ve bekçilik mesleğine direkt olarak engel olmaktadır.

Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislik mesleğine alım için belirlediği yönetmeliğe göre vücudunda 5 metre uzaklıktan belli olmayan izler bulunan vatandaşlar için polislik mesleği herhangi bir teşgil etmemektedir. Aynı zamanda yazlık üniforma giyildiği halde belli olmayan izler de tıplı 5 metre kuralı gibi polislik mesleğine herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

Bu maddeler Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı yönetmelikte şu maddeler ile belirtilmiştir.

  • Beş metreden bakıldığında herhangi belli izi olan ve eşgal belirleyici özellik taşıyan polis adaylarının başvuruları kabul edilmeyecektir.
  • Yazlık üniforma içerisinde vücudun açık kalan bölgelerinde olan dövme ve kalıcı izler polislik mesleğine engel oluşturmaktadır.
  • Yazlık üniforma içerisinde vücudun belli olan kısımları dışında kalan izler ve dövmeler polislik mesleğine engel teşgil etmemektedir.

Sonuç olarak bakıldığı zaman genel olarak jilet izi polislik mesleğine engel olmaktadır ancak daha kesin sonuç Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen yapılan sağlık testlerine göre belli olmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği sağlık kuruluşlarında polislik için cilt ve mental sağlık testleri yapılmaktadır. Yapılacak olan bu testlerde herhangi psikolojik ve vücutsal sorun çıkmaması halinde polis olmak isteyen vatandaşlar polis olabileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.