Kellik Bekçiliğe Engel Mi?

06.05.2020
A+
A-
Kellik Bekçiliğe Engel Mi?

Bekçilik mesleği yeni çıkan bir meslek olmasına rağmen esnek çalışma saatleri, devlet görevlisi olma özelliği ve ücretleri nedeniyle ülkemizde birçok kişi tarafından tercih edilen bir meslek olmuştur. Bekçilik mesleği devleti temsil ettiği ve halkın güvenliğinden sorumlu bir parça olduğu için bekçilik mesleğine her isteyen kabul olmamaktadır. Bu yüzden bekçilik mesleğine dahil olmak isteyen vatandaşların sahip olması ve yerine getirmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlerle erkeklerde sıkça görülen ve bir çoğu genetik sebeplerden dolayı oluşan kelliğin bekçilik mesleğine engel olup olmayacağı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Birçok erkek saçlarının dökülmesinden dolayı şikayetçidir ve saç dökülmesi kaynaklı oluşan kellik nedeniyle birçok erkek vatandaş bu sorunu çözmek için çeşitli yollar aramaktadır. Bu yollar arasında ilaç kullanımı ve cerrahi işlemler de bulunmaktadır. Bekçi olmak isteyen ve bu soruna sahip olan vatandaşlar da kelliğin bekçilik mesleğine engel olup olmadığını araştırmaktadır.

Saç Dökülmesi ve Kellik Bekçi Olmaya Engel Midir?

Bekçilik mesleğine alım yapacak olan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislik mesleği için gerekli kıldığı şartların aynısı geçerli olmaktadır ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği yönetmeliğe göre genetik olarak gerçekleşen normal saç dökülmelerinden kaynaklanan kellik bekçilik ve polislik mesleğine engel oluşturmamaktadır. Ancak herhangi bir rahatsız kaynaklı gerçekleşen saç dökülmeleri bekçilik ve polislik mesleğine engel olmaktadır bunun belirlenmesi içinde bekçi ve polis adaylarının Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sağlık kuruluşlarında sağlık testine girmeleri gerekmektedir.

Bu rahatsızlıklar arasında bulunan rahatsızlıklardan birisi de trikotilomanidir ve bu rahatsızlık bölgesel saç dökülmeleri ile kendini belli etmektedir ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kaş ve kirpik dökülmesine de neden olabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesi olan bekçi adaylarının bu hastalığa sahip olup olmadığını öğrenmeleri başvuru yapmalarından önce oldukça önemlidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sağlık kurumlarında yapılan sağlık testleri hem adayların vücutlarının sağlık testleri hem de psikolojilerinin sağlıklı olup olmadığını belirlen testlerdir.

Sonuç olarak kellik bekçilik ve polislik mesleğine genetik olma şartıyla herhangi bir engel oluşturmamaktadır ancak herhangi bir rahatsızlık sonucu gerçekleşen kellik bekçilik ve polisliğe engel olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.