Skolyoz Askerliğe Engel Mi?

07.05.2020
A+
A-
Skolyoz Askerliğe Engel Mi?

Ülkemizde askerlik görevi hala daha erkek vatandaşlar için zorunlu bir vatani görevdir. Son yıllarda bedelli askerlik türleri çıkmış olsa da hala daha birçok erkek vatandaş askerlik görevini yerine getirmektedir. Askerlik ülkemizdeki erkek vatandaşlar için sadece vatani görev değil bazı erkek vatandaşlar için meslek olarak da tercih edilebilmektedir. Askerlik için gerekli olan bazı sağlık koşulları vardır ve asker adaylarının asker olabilmesi için bu sağlık şartlarına uygun olmaları gerekmektedir. Bu yazımızda sizlerle halk arasında omurga eğriliği olarak da bilinen skolyoz hastalığının askerliğe ve astsubaylığa engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

İlk olarak skolyoz yani omurga eğriliği rahatsızlığı bireylerin sırt ve bel bölgesinde görülen bir rahatsızlıktır ve kişinin omurgasının sağa veya sola eğrilmesiyle oluşan rahatsızlığın adıdır. Bu rahatsızlık bazı durumlarda halk arasında kamburluk olarak bilinen kifoz rahatsızlığı ile birlikte görülebilmektedir. Bu rahatsızlık omurganın farklı bölgelerinde görülebilmekte ve bu rahatsızlık insanlarda farklı yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak insanlarda 10 ila 15 yaşları arasında görülen bu rahatsızlığın farklı tedavi methodları da bulunmaktadır.

Skolyoz Asker Olmaya Engel Mi?

Skolyoz yani omurga eğriliğinin askerlik ve astsubaylığa engel olup olmadığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Jandarma Genel Komutanlığı’nın ve aynı zamanda Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın belirlediği yönetmeliğe göre şöyle açıklanmıştır.

Omurganın çekilecek olan grafiklerine göre 5 dereceye kadar olan eğriliklere sahip olan asker ve astsubay adayları için askerlik ve astsubaylık görevi için herhangi bir engel bulunmamaktadır ayrıca MSÜ’ de eğitim görecek, Jandarma ve Sahil Güvenlik bölümünde görev yapacak olan adaylar hariç diğer adayların omurgalarında bulunan 10 dereceye kadar olan eğrilik askerlik ve astsubaylık görevine engel oluşturmamaktadır. Bu bilgiler Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın belirlemiş olduğu yönetmelikten alınmış maddelerdir ve daha detaylı bilgi için yönetmelik incelenmelidir.

Ayrıca yukarıdaki belirtilen eğrilik derecelerini belirlemek için asker ve astsubay adayları Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlediği askeri hastanelerde ölçüm yaptırmalıdır, bu eğrilikleri adaylar kendileri hesaplayamazlar ve bir doktor tarafından hesaplanıp raporlanması gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlerle omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz hastalığının askerlik ve astsubaylık görevine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yaptık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Efe dedi ki:

  17-21 derece arası kurul izin verirse her 18 yaşını doldurmuş erkekler vatan görevini yerine getirmek için asker olabir. 21 dereceden sonrası eğrilik derecesine göre barışta askerliğe elverişli değil savaşta görev yapar maddesi belirtilir ve askerlikten düşülür.
  Sözleşmeli er/erbaş – ast subay – subay alımlarında sağlık kurulundan elenirler.

  1. Aziz dedi ki:

   8.9 derece ast subaylikta elenirmiyim

   1. Aşkın dedi ki:

    12 derecede aizlesmeli erlikte elenirmiyim